Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Rutyna za kółkiem – dlaczego może być niebezpieczna?

Rutyna może pojawić się w pracy, w miłości, w życiu codziennym, a nawet za kółkiem. Z pewnością nie wróży nic pozytywnego ani bezpiecznego, dlatego powinniśmy się jej wystrzegać. W procesie kierowania pojazdem rutyna obniża czujność, a nawet wyłącza myślenie, przez co może być bezpośrednią przyczyną wypadku.

Pierwsze objawy rutyny pojawiają się u kierowcy, kiedy dokładnie pozna infrastrukturę drogową i zaczyna jeździć „na pamięć”. Tego typu jazda przejawia się automatyzmem pokonywania skrzyżowań bez dostatecznej koncentracji na zagrożeniach. Miejsca potencjalnie niebezpieczne to takie, gdzie dochodzi do przecinania się ruchu z innymi kierującymi. Warto pamięć, że kierowca przejeżdżający skrzyżowanie na zielonym świetle lub poruszający się po drodze z pierwszeństwem powinien upewnić się, czy przejazd jest bezpieczny. Pierwszeństwo przejazdu nie zwalnia z myślenia i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

Kolejnym przykładem jest brak pomocy podczas cofania lub wykonanie manewru bez zachowania dostatecznej ostrożności. Z uwagi na niewielką prędkość podczas cofania kierowcy często bagatelizują potencjalne zagrożenie. Tymczasem, wyjeżdżając na biegu wstecznym, kierujący ma ograniczoną widoczność, przez co ryzyko stłuczki jest podwyższone.

Niebezpieczne zachowanie wynikające z rutyny to także niezwracanie uwagi na znaki drogowe. Problem pojawia się często, gdy zarządca drogi zmienia organizację ruchu lub pojedynczy znak. Innym przykładem jest brak dostatecznej obserwacji w rejonach przejść dla pieszych, co może skutkować potrąceniem pieszego na pasach. Wzrok kierowcy podczas jazdy powinien ciągle skanować przestrzeń dookoła pojazdu, skupiając największą uwagę z przodu oraz na miejscach potencjalnie niebezpiecznych. Świadoma jazda, właściwa obserwacja połączona z doświadczeniem i defensywna jazda pomagają zapobiec większości niebezpiecznych sytuacji drogowych.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.