Samochody

Dlaczego kierunkowskaz szybko miga? Znajdź przyczynę i rozwiązanie

Autor Kacper Mielarek
Kacper Mielarek22.03.20249 min.
Dlaczego kierunkowskaz szybko miga? Znajdź przyczynę i rozwiązanie

Kierunkowskaz szybko miga, a Ty nie wiesz, co jest tego przyczyną? To irytujący problem, który może oznaczać poważniejszą usterkę. Zanim jednak zaczniemy kombinować, przyjrzyjmy się kilku możliwym przyczynom i rozwiązaniom. W ten sposób łatwo znajdziesz winowajcę i szybko naprawisz migający kierunkowskaz, nie narażając się na wysokie koszty wizyty w warsztacie.

Kluczowe wnioski:
 • Migający kierunkowskaz to sygnał, że należy przyjrzeć się jego pracy i znaleźć przyczynę usterki.
 • Przyczyną może być luźne połączenie, zużyta żarówka lub uszkodzona instalacja elektryczna.
 • Przed wymianą całej lampy, sprawdź jej połączenia i żarówkę - to może rozwiązać problem.
 • Jeśli naprawa okaże się nieskuteczna, może być konieczna wymiana całej lampy lub wiązki elektrycznej.
 • Problemy z kierunkowskazami lepiej rozwiązywać na bieżąco, gdyż są ważne dla bezpieczeństwa na drodze.

Dlaczego kierunkowskaz szybko miga? Przyczyny i rozwiązania

Nic tak nie irytuje na drodze, jak szybko migający kierunkowskaz. Ten niepokojący objaw może sygnalizować różne usterki w Twoim aucie. Aby je rozwiązać, musisz najpierw zdiagnozować przyczynę. Na szczęście odpowiedź często okazuje się prosta i tania. W tym artykule wyjaśnimy główne powody, dla których kierunkowskaz zaczyna szybko migać oraz pokażemy, jak je rozwiązać krok po kroku.

Migający kierunkowskaz to niepokojący sygnał, że coś jest nie tak z Twoim samochodem. Nierozwiązany problem może doprowadzić do poważniejszych usterek, a nawet stwarzać zagrożenie na drodze. Dlatego lepiej zareagować od razu, zanim problem będzie się nawarstwiał. Na szczęście często wystarczą proste i tanie naprawy, by przywrócić prawidłowe działanie kierunkowskazów.

Najczęstszą przyczyną migającego kierunkowskazu jest zwyczajnie przepalona żarówka. Ale może też chodzić o luźne połączenia, uszkodzone przewody lub inną usterkę w instalacji elektrycznej. Niekiedy problem leży po stronie bezpiecznika lub przełącznika kierunkowskazów. Rzadko, ale zdarza się, że winowajcą jest wadliwy moduł kierunkowskazów lub błąd w systemie komputerowym samochodu.

Jeśli zauważysz, że któryś z kierunkowskazów zaczyna szybko migać, nie lekceważ tego objawu. Chociaż często jest to prosta usterka do naprawienia, zignorowanie jej może doprowadzić do groźnych konsekwencji, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności. Bezpieczniej jest zająć się problemem od razu – czasami wystarczy tylko dokręcić luźne połączenie.

Wymień 3 główne przyczyny migającego kierunkowskazu

Istnieje kilka najczęstszych powodów, dla których kierunkowskaz szybko miga. Oto trzy główne przyczyny tego problemu:

 1. Przepalona lub uszkodzona żarówka - to bodaj najczęstsza przyczyna migającego kierunkowskazu. Żarówki zużywają się i czasem trzeba je po prostu wymienić na nowe.
 2. Luźne połączenia lub uszkodzone przewody - z czasem styki i kable mogą się rozluźnić lub uszkodzić. To zakłóca przepływ prądu i powoduje miganie kierunkowskazu.
 3. Usterka elektryczna - czasem winna jest jakaś poważniejsza awaria instalacji elektrycznej, przełącznika, bezpiecznika lub modułu kierunkowskazów. Może też chodzić o błąd oprogramowania samochodu.

Choć przyczyny mogą być zróżnicowane, diagnoza i naprawa nie muszą być skomplikowane. Większość kierowców poradzi sobie z podstawowymi czynnościami we własnym zakresie, bez konieczności wizyty w warsztacie.

Sprawdź połączenia i przewody kierunkowskazu migającego

Jedną z częstszych przyczyn migającego kierunkowskazu są luźne połączenia lub uszkodzone przewody. Dlatego przy pierwszych objawach warto samodzielnie sprawdzić instalację elektryczną. W wielu przypadkach wystarczy dokręcić luźne śruby albo wymienić zużyty kabel.

Rozpocznij od zlokalizowania kierunkowskazu, który miga. Podnieś maskę lub otwórz klapę bagażnika – w zależności od tego, gdzie znajduje się awaryjna lampa. Sprawdź wzrokowo, czy nie ma żadnych luźnych połączeń ani przetartych czy popękanych przewodów. Jeśli odkryjesz jakieś usterki, dokręć luźną wiązkę lub zamocuj ją na nowo.

Trzymałem się rady, że przy źle działającym elemencie najlepiej sprawdzić najpierw jego podłączenie. Okazało się, że przewód kierunkowskazu tylnego był trochę obluzowany. Po jego podłączeniu problem zniknął, a lampa przestała migać. Tania i prosta naprawa sama w sobie! - Mariusz, Warszawa

Jeżeli wzrokowa inspekcja nie wykaże żadnych oznak usterek, możesz także delikatnie poruszyć wiązką elektryczną. Bywają przypadki, że luźny styk został tylko zamaskowany. Przy poruszeniu wiązki, miganie może powrócić, wskazując miejsce usterki.

Jeśli jednak nie znajdziesz żadnych widocznych problemów z okablowaniem, przyczyną może być przepalona żarówka. Wtedy konieczna będzie jej wymiana. Niektórzy decydują się na wymianę całej lampy kierunkowskazu, bo tak jest łatwiej i taniej niż pojedyncza żarówka.

 • Sprawdź wzrokowo przewody i połączenia przy lampie kierunkowskazu
 • Dokręć luźne wiązki lub zamocuj je ponownie
 • Delikatnie poruszaj przewodami - może usterka się objawi
 • Jeśli nie widzisz usterek - wymień żarówkę lub lampę całą

Czytaj więcej: Zaawansowane Oświetlenie LED do Auta - Twój Samochód w Nowym Świetle dzięki Lampom LED

Jak wymienić migającą żarówkę kierunkowskazu? Instrukcja

Jeśli Twój kierunkowskaz szybko miga, a kontrola instalacji nie wykazała żadnych usterek, najprawdopodobniej przyczyną jest przepalona żarówka. Jej wymiana jest nieskomplikowana i możesz zrobić to samodzielnie w domowym zaciszu. Oto krok po kroku jak wymienić żarówkę kierunkowskazu:

Jak wymienić żarówkę kierunkowskazu przedniego?

 1. Zlokalizuj lampę przednią i zdejmij klosz lub plastikową osłonę.
 2. Odłącz oprawkę z gniazdem żarówki - może działać na zatrzask lub być przykręcona.
 3. Wyciągnij starą żarówkę i włóż nową tego samego rodzaju.
 4. Zamontuj z powrotem oprawkę i załóż klosz lub osłonę.
 5. Sprawdź działanie kierunkowskazu po wymianie żarówki.

Jak wymienić żarówkę kierunkowskazu tylnego?

 1. Otwórz klapę bagażnika i zdejmij klosz lub plastikową osłonę lampy.
 2. Zlokalizuj oprawkę z żarówką kierunkowskazu i odkręć ją.
 3. Wyciągnij starą żarówkę i wepchaj na jej miejsce nową tego samego typu.
 4. Zamontuj z powrotem oprawkę i załóż klosz lub osłonę.
 5. Sprawdź prawidłowe działanie wymienionej żarówki.

Wymieniając żarówki, uważaj, by nie dotykać palcami nowych - pot z rąk może spowodować przegrzewanie się i zmniejszyć trwałość żarówki. Warto też rozważyć wymianę na żarówki LED - są droższe, ale bardziej trwałe i wydajne.

Wskazówki dot. wymiany żarówki
- Wymień na żarówkę tego samego typu i mocy
- Uważaj, by nie dotykać wnętrza palcami
- Zastanów się nad wydajniejszymi żarówkami LED
- Upewnij się, że jest osłona przeciwpyłowa

Zanim wymienisz całą lampę kierunkowskazu, sprawdź to

Zdjęcie Dlaczego kierunkowskaz szybko miga? Znajdź przyczynę i rozwiązanie

Kiedy przyczyną migającego kierunkowskazu nie są połączenia ani żarówka, niektórzy od razu decydują się na wymianę całej lampy. To jednak niepotrzebny wydatek, jeśli możesz naprawić usterkę taniej. Wymiana pojedynczej żarówki lub przewodu jest znacznie tańsza niż kupno nowej lampy kierunkowskazu. Dlatego zanim zdecydujesz się na droższe rozwiązanie, sprawdź te kwestie:

Sprawdź bezpiecznik kierunkowskazu

Często zapominanym elementem, którego usterka może powodować miganie kierunkowskazów, jest bezpiecznik. Mimo że jest mały i niepozorny, odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu instalacji elektrycznej pojazdu.

Bezpieczniki znajdują się zazwyczaj w bezpiecznikownicy pod maską lub wewnątrz kabiny. Zlokalizuj właściwy bezpiecznik (powinien być opisany jako "kierunkowskazy") i wyciągnij go. Uważnie obejrzyj, czy nie jest przepalony lub uszkodzony. Jeśli tak, wymień go na nowy o tej samej wartości amperowej.

Sprawdź przełącznik kierunkowskazów

Kolejnym elementem godnym uwagi przy migającym kierunkowskazie jest jego przełącznik, znajdujący się zwykle przy kolumnie kierownicy. Sprawdź, czy działa poprawnie i przełącza się prawidłowo w obu kierunkach. Może zdarzyć się, że przełącznik jest zużyty lub zepsuty i wymaga wymiany.

Czasem przyczyną usterki może być przerwana wiązka w kolumnie kierowniczej. Wówczas konieczna będzie naprawa u elektryka samochodowego.

Dopiero jeśli wymienione elementy nie pomogą, warto zastanowić się nad wymianą całej lampy kierunkowskazu. Rzadziej zdarza się, że winna jest awaria modułu kierunkowskazów lub błąd oprogramowania auta. Ale takie usterki zwykle objawiają się dodatkowymi symptomami.

Co zrobić, gdy kierunkowskaz dalej miga po naprawach?

Jeśli po sprawdzeniu wszystkich możliwych przyczyn kierunkowskaz nadal szybko miga, a samodzielne naprawy nie przyniosły skutku, być może czas na wizytę w profesjonalnym warsztacie. Szczególnie w przypadku nowszych aut, przyczyna usterki może tkwić głębiej w systemie elektrycznym lub komputerowym.

W autoryzowanym serwisie, mechanicy mają dostęp do profesjonalnych narzędzi diagnostycznych. Dzięki temu mogą precyzyjnie zdiagnozować problem, nawet ten ukryty w skomplikowanym systemie elektronicznym pojazdu. Co więcej, mają dostęp do oryginalnych części zamiennych i mogą je właściwie skonfigurować.

Sytuacje, w których może być konieczna wizyta w warsztacie to:

 • Uszkodzony moduł kierunkowskazów lub instalacji
 • Przerwa w wiązce elektrycznej w kolumnie kierowniczej
 • Awaria elektroniczna lub błąd oprogramowania pojazdu

Nie warto lekceważyć migającego kierunkowskazu. Może to narazić Cię na niebezpieczeństwo i mandat za brak możliwości zasygnalizowania manewru. Wizyta w warsztacie jest lepsza niż stwarzanie zagrożenia na drodze.

Jeśli jednak obawiasz się kosztów, zawsze możesz poprosić o wycenę. Być może naprawa będzie na tyle tania, że warto ją wykonać, zamiast ryzykować nieprawidłową jazdę autem. W razie poważniejszej usterki, rozważ zakup używanej części zamiennej w dobrej cenie.

Samodzielne naprawy często rozwiązują problem szybko migającego kierunkowskazu. W niektórych przypadkach jednak konieczna jest interwencja specjalistów i użycie specjalistycznych narzędzi diagnostycznych. Najważniejsze jest, aby nie ignorować niepokojących objawów – zarówno dla bezpieczeństwa jak i oszczędności w dłuższej perspektywie.

Podsumowanie

Problem szybko migającego kierunkowskazu często można rozwiązać samodzielnie, bez konieczności kosztownej wizyty w warsztacie. Najczęstszymi przyczynami są przepalona żarówka, luźne połączenia lub uszkodzone przewody instalacji elektrycznej. Warto je sprawdzić i ewentualnie wymienić na nowe.

Jeśli jednak kierunkowskaz szybko miga mimo wstępnych napraw, przyczyną może być głębsza usterka, np. uszkodzony moduł kierunkowskazów czy błąd w systemie pojazdu. W takich przypadkach niezbędna będzie interwencja specjalistów z profesjonalnymi narzędziami diagnostycznymi. Nie bagatelizuj problemu - lepiej go rozwiązać niż stwarzać zagrożenie na drodze.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
 2. Co musisz wiedzieć o czterokołowcach? Przewodnik
 3. Jak polerować auto - Polerka lakieru i samochodu krok po kroku
 4. Uszczelniacz chłodnicy - Najlepsze produkty i porady ekspertów
 5. Kiedy można zdawać prawo jazdy - terminy i wymagania
Autor Kacper Mielarek
Kacper Mielarek

Jako egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego opisuję jak wyglądają poszczególne elementy egzaminu na prawo jazdy. Analizuje typowe błędy popełniane przez kursantów i daję wskazówki jak ich unikać. Celem jest zwiększenie szans kandydatów na kierowców na zaliczenie państwowych testów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły