Kierowcy

Co warto wiedzieć o psychotestach dla kierowców?

Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski27.06.20242 min.
Co warto wiedzieć o psychotestach dla kierowców?

Profesjonalni kierowcy, czyli osoby zawodowo zajmujące się przewozem drogowym, muszą przechodzić regularnie badania psychotechniczne. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Psychotesty pozwalają wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów i dzięki temu ograniczają liczbę wypadków drogowych, stąd też wymóg poddawania się im co kilka lat. Tych, których po raz pierwszy czekają takie badania, uspokajamy: cała procedura nie jest skomplikowana ani inwazyjna, zdecydowana większość badanych przechodzi ją bez większego problemu.

Jak wyglądają badania psychotechniczne kierowców?

Psychotesty dla kierowców obejmują dokładne i szczegółowe badania trzech niezwykle istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze obszarów psychologicznych:

  • osobowości
  • intelektu
  • motoryki

Na pierwszym etapie, czyli badaniu osobowości, kierowca otrzymuje kwestionariusz do wypełnienia, w którym określa cechy swojego charakteru i typowe dla siebie zachowania. Na ich podstawie ocenia się potem poziom jego dojrzałości emocjonalnej i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także impulsywności, agresji i skłonności do podejmowania ryzyka. W drugim etapie badany musi rozwiązać szereg zadań sprawdzających jego inteligencję oraz umiejętność logicznego rozumowania. Ostatni etap jest najbardziej zaawansowany, w jego trakcie wykonuje się badania przy użyciu specjalistycznych aparatur, umożliwiających ocenę zdolności poznawczych takich jak percepcja przestrzenna, koncentracja uwagi oraz szybkość reakcji. Wszystkie te trzy psychotesty zwykle trwają około godziny, a po ich zakończeniu lekarze omawiają z badanym wyniki i jeśli są on pozytywne, wydają orzeczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Kto przeprowadza psychotesty dla kierowców?

Psychotesty dla kierowców mogą przeprowadzać wyłącznie uprawnione do tego placówki takie jak Pracowania-test.pl, centrum szkoleniowe zajmujące się rozwijaniem kompetencji z zakresu transportu drogowego. Orzeczenie o zdolności badanego do prowadzenia pojazdów wydane przez taki ośrodek jest uznawane jako oficjalny dokument potwierdzający jego kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy i może posłużyć do uzyskania przez niego licencji. Warto dodać, że Pracownia Test nie tylko wykonuje psychotesty dla kierowców, ale też pomaga się do nich przygotować, jeśli więc potrzebujesz wsparcia w tej kwestii, zgłoś się właśnie tam – z pomocą specjalistów przejdziesz przez cały proces bez zbędnych komplikacji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
  2. Kiedy i jak można wypowiedzieć ubezpiecznie samochodu?
  3. Anatomia od A do Z: Tajemnice części ciała na literę "W"
  4. Coupe samochód - czym różni się od sedana? Zalety i wady nadwozia
  5. Najlepszy prostownik – Ranking i porady zakupowe
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły