Wyciągarki samochodowe kojarzą się z rodzajem sprzętu, którego użycie jest ostatecznością. Nikt z nas nie zakłada bowiem wjazdu do rowu lub na podłoże o grząskim gruncie (choćby w czasie powodzi…), jednak przewidywania nie zawszę idą w parze z rzeczywistością. Dlaczego urządzenia z kategorii wyciągarek przydadzą się każdemu miłośnikowi motoryzacji?
Wyciągarki samochodowe – w jakich sytuacjach można je użyć?
Sprzęt z tej kategorii jest przez większość osób utożsamiany z elementem podstawowego wyposażenia samochodu off-roadowego. Jest to poniekąd prawda, jednakże perspektywa konieczności skorzystania z możliwości wyciągarek samochodowych dotyczy nie tylko miłośników jazdy po trudnym, nieutwardzonym terenie. Urządzenia te służą bowiem nie tylko do wyciągania pojazdów z grząskiego podłoża, lecz można je wykorzystać również do holowania innych samochodów, przyczep lub łodzi, a także załadunku i przemieszczania cięższych przedmiotów.
Szeroki zakres możliwości wykorzystania tego sprzętu sprawia, że na decyzję o zakupie wybranych modeli powinien zdecydować się każdy fan czterech kółek. Osoby spędzające za kierownicą przynajmniej kilka godzin w ciągu doby z pewnością znajdą powód, aby zapoznać się z możliwościami urządzeń z tej kategorii!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciągarki?
Wyciągarki samochodowe powinny przede wszystkich charakteryzować się dużą generowaną mocą, wygodnym i łatwym sposobem obsługi urządzenia oraz dostosowaniem możliwości wybranego modelu do potrzeb danej osoby. Po podjęciu decyzji o zakupie wyciągarki warto bowiem dokonać wstępnej selekcji dostępnych na rynku urządzeń, aby finalnie zakupić sprzęt na odpowiednim poziomie zaawansowania. Najlepiej warto wybrać produkt polskiego producenta, który działa na skalę globalną.
Jeśli planujesz zakup sprzętu o mocy, która pozwala poradzić sobie z uciągiem obiektów o masie równej średnim i dużym samochodom osobowym, koniecznie powinieneś zapoznać się z wyciągarkami elektrycznymi. Możliwości poszczególnych modeli urządzeń z tej kategorii są na tyle duże, że okazują się one być w pełni wystarczające w kontekście użytku niekomercyjnego, a ich dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena.
W jaki sposób korzystać z wyciągarki samochodowej?
Dokonanie zakupu wymarzonej wyciągarki powinno oznaczać jedno – nadszedł czas na przetestowanie nowego sprzętu. W pierwszej kolejności należy zamontować wyciągarkę samochodową zgodnie z instrukcjami producenta – tak, aby upewnić się, że źródło zasilania wyciągarki elektrycznej zostało poprawnie podłączone. Lina powinna być natomiast zamocowana do obiektów, przedmiotów i pojazdów, których położenie jest stabilne – do tego celu warto użyć takich akcesoriów, jak np. haki i szekle.
Przed uruchomieniem wyciągarki należy ponownie sprawdzić położenie liny – najlepiej, aby była ona ustawiona pod kątem prostym do samego urządzenia. Praktycznie wszystkie wyciągarki umożliwiają przyspieszenie procesu zwijania liny podczas wyciągania, jednak warto zachować w tym aspekcie daleko posuniętą ostrożność.
Siła uciągu wyciągarki powinna być stopniowo zwiększana, ponieważ pozwala to uniknąć uszkodzeń, jakie mogą pojawić się wskutek nagłego szarpnięcia liny. Pamiętaj również o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa – wyciągarki samochodowe mogą okazać się nieocenioną pomocą w codziennym życiu, jednak warunkiem uzyskania tych korzyści jest bezpieczeństwo kierowcy!