Kierowcy

Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie — niezbędnik każdego turysty

Alicja Kowalski27 listopada 20243 min
Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie — niezbędnik każdego turysty

Warszawa to najbardziej zakorkowane miasto w Polsce. Samochodów jest tu zdecydowanie więcej niż miejsc do parkowania. Nie da się jednak ukryć, że z roku na rok miasto dąży do polepszania jakości życia mieszkańców i turystów. Jednym z kluczowych elementów tych działań jest strefa płatnego parkowania w Warszawie. Jak z niej korzystać? Gdzie znajdują się konkretne strefy? Te oraz inne informacje znajdziesz w tekście.

Strefa płatnego parkowania w Warszawie — podstawowe informacje

Najważniejszą kwestią, o której należy wspomnieć na samym początku to fakt, że Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie jest zarządzana przez Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Głównym celem SPPN jest uporządkowanie procesu parkowania w centralnej części miasta. Co więcej, tego typu rozwiązanie zachęca zarówno mieszkańców, jak i turystów do korzystania z alternatywnych środków transportu.

W SPPN wszystkie miejsca postojowe są oznaczone, a kierowcy mogą parkować na specjalnie wyznaczonych parkingach. Mieszkańcy Warszawy, którzy mieszkają w okolicy SPPN mogą po spełnieniu kilku warunków otrzymać abonament mieszkańca, który uprawnia do darmowego postoju w pobliżu miejsca zamieszkania.

Jaki zasięg ma SPPN w Warszawie?

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie obejmuje następujące dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochota, Żoliborz, Wola, Praga-Północ i Praga-Południe. Należy jednak zaznaczyć, że są to całe lub wybrane obszary wymienionych powyżej dzielnic.

Jak sprawdzić, czy ulica jest w strefie płatnego parkowania w Warszawie?

Tego typu informacje najlepiej sprawdzać u źródła. Szczegółowy wykaz ulic oraz mapę z ulicami objętymi płatnymi parkingami można znaleźć na stronie zdm.waw.pl.

W jakich godzinach obowiązuje strefa płatnego parkowania w Warszawie?

Płatność za parkowanie w Warszawie jest obowiązkowe od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Dni, w które nie ma obowiązku płatności to: 2 maja, 24 i 31 grudnia. Parkowanie zarówno w sobotę, jak i niedzielę jest bezpłatne.

Ile kosztuje strefa parkowania w Warszawie?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że opłatę należy pokryć bezpośrednio po zaparkowaniu pojazdu. Minimalna opłata za postój, która uprawnia do 10-minutowego postoju, wynosi 0,50 zł.

Dokładne stawki za postój wynoszą:

  • pierwsza godzina - 4,5 zł
  • druga godzina - 5,4 zł
  • trzecia godzina - 6,4 zł
  • czwarta i kolejne godziny - 4,5 zł.

Ile wynosi mandat za parkowanie bez biletu w Warszawie?

Niestety każdy kierowca, który nie uiścił opłaty za postój w SPPN musi liczyć się dodatkową opłatą za brak biletu parkingowego. Aktualnie wynosi ona 300 złotych. Na uregulowanie opłaty kierowca ma 14 dni od dnia wystawienia dokumentu lub otrzymania wezwania do zapłaty.

Jak korzystać ze Strefy Płatnego Parkowania w Warszawie?

Każdy kierowca, który parkuje pojazd w SPPN w Warszawie jest zobowiązany do zakupu biletu parkingowego. Jednym z rozwiązań jest znalezienie parkometru, uiszczenie opłaty i pobranie biletu.

Nie da się jednak ukryć, że coraz więcej kierowców korzysta z dedykowanych aplikacji mobilnych do parkowania. To wygoda i przede wszystkim bezpieczna forma płatności. Do zalet tego rozwiązania z pewnością należy fakt, że nie trzeba stać w kolejce do parkomatu czy szukać drobnych w portfelu. Co więcej, można zaparkować pojazd, nawet z niego nie wychodząc — po finalizacji transakcji w aplikacji mobilnej można opuścić pojazd. I to wszystko za pomocą kilku kliknięć.

Aktualnie w SPPN w Warszawie kierowcy mogą korzystać z trzech operatorów: mobiParking (firma SkyCash), moBILET (Mobile Traffic Data) oraz FlowBird (FlowBird Group). Niezależnie od wyboru konkretnej firmy i jej dedykowanej aplikacji, do poprawnego działania usługi niezbędne jest założenie konta i wpłata środków za pomocą przelewu bankowego. Aplikacje dają także możliwość podpięcia karty płatniczej w aplikacji.

Warszawa, jako największe miasto w Polsce korzysta z nowoczesnych technologicznych rozwiązań. Dzięki płatnościom w aplikacjach mobilnych zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą łatwo dokonywać płatności za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Warszawie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Czym można jeździć bez prawa jazdy? Zaskakujące możliwości w Polsce
  2. Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym: Wszystko o zasadach, sygnalizacji i skręcie w lewo na drodze
  3. Ile trwa przeniesienie do innej szkoły? Poznaj proces krok po kroku
  4. Peugeot 7-osobowy – Czy to dobry wybór dla rodziny? Przegląd
  5. Auto w automacie do 30 tys. zł: Najlepsze oferty i modele warte uwagi
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły