Gadżety

Naklejka Umweltzone Berlin - Euro 4 naklejka online

Autor Elżbieta Bryk
Elżbieta Bryk03.01.20246 min.
Naklejka Umweltzone Berlin - Euro 4 naklejka online

Naklejka umweltzone jest wymagana dla wszystkich pojazdów wjeżdżających do centrum Berlina. Przepisy dotyczące strefy niskiej emisji zostały wprowadzone w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i emisji spalin. W artykule wyjaśniono, jakie pojazdy muszą posiadać naklejkę, gdzie ją kupić oraz jakie są konsekwencje jej braku.

Kluczowe wnioski:
 • Naklejka umweltzone obowiązuje w Berlinie od 2008 roku i dotyczy aut z silnikami Diesla poniżej normy Euro 4.
 • Mandat za brak ważnej naklejki to kwota między 80 a 110 euro.
 • Naklejki można zamówić przez internet, a ich cena to 5 euro za sztukę.
 • Pojazdy zarejestrowane za granicą również muszą posiadać odpowiednią naklejkę wjeżdżając do Berlina.
 • Naklejka umweltzone musi być naklejona wewnątrz przedniej szyby w prawym dolnym rogu.

Naklejka umweltzone dla pojazdów

Naklejka umweltzone (Umweltplakette) jest niezbędna, aby wjechać i poruszać się po centrum Berlina samochodem osobowym lub dostawczym. Obowiązuje ona wszystkie auta z silnikami Diesla, a od 1 stycznia 2023 roku również te z silnikami benzynowymi.

Naklejka wskazuje, czy pojazd spełnia normę emisji spalin Euro 4, Euro 5 lub Euro 6. Starsze auta, które nie spełniają tych norm, nie otrzymają naklejki i nie pojadą legalnie po Berlinie.

Kogo dotyczy obowiązek naklejki?

Obowiązek posiadania naklejki umweltzone dotyczy kierowców samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Obejmuje to zarówno pojazdy zarejestrowane w Niemczech, jak i za granicą.

Wyjątkiem są samochody zasilane gazem, instalacją elektryczną, wodorową lub hybrydową - te nie potrzebują naklejki.

Gdzie obowiązują przepisy dot. naklejek?

Strefa niskiej emisji Umweltzone obejmuje całe śródmieście Berlina. Obejmuje dzielnice Mitte, Tiergarten, Schöneberg, Kreuzberg, Friedrischshain czy Prenzlauer Berg.

Granice strefy są oznaczone znakami drogowymi z napisem „Umweltzone”, więc kierowca wie, kiedy wjeżdża na jej teren.

Najważniejsze informacje dot. naklejki

Aby wjechać i legalnie poruszać się po Berlinie, naklejkę umweltzone trzeba umieścić w widocznym miejscu wewnątrz samochodu. Najlepiej nakleić ją od wewnątrz na dolnym prawym rogu przedniej szyby.

Bez prawidłowo umieszczonej naklejki można dostać mandat w wysokości 80-100 euro. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i nie pozwolić kontynuować jazdy aż do momentu nabycia i naklejenia naklejki.

Jakie są rodzaje naklejek?

Istnieją różne kolory naklejek w zależności od normy emisji spalin.

 • Naklejka źółta - dla aut z silnikiem Diesla Euro 4
 • Naklejka zielona - dla aut z silnikiem Diesla Euro 5 i 6 oraz benzynowym Euro 6

Tylko te dwa rodzaje naklejek uprawniają do wjazdu do strefy niskiej emisji w Berlinie. Starsze auta z normą Euro 1-3 nie dostaną naklejki.

Czytaj więcej: Naklejki paski na samochód - Pasy na auto dla stylowego wyglądu Twojego pojazdu

Gdzie kupić naklejkę umweltzone?

Naklejki umweltzone nie są drogie - żółta i zielona kosztują po 5 euro za sztukę. Można je zamówić przez internet na oficjalnej stronie miasta Berlina.

Wystarczy podać numer rejestracyjny auta, a system zweryfikuje normę Euro i pozwoli zakupić odpowiednią naklejkę. Naklejkę prześlą pocztą pod wskazany adres.

Oprócz zamówienia online, naklejki umweltzone można też kupić osobiście w wydziale komunikacji i kilku innych punktach w Berlinie. Trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu.

Gdzie nakleić naklejkę w samochodzie?

Naklejkę umweltzone trzeba nakleić wewnątrz auta, na dolnym prawym rogu przedniej szyby - patrząc od strony kierowcy. Taka lokalizacja gwarantuje dobrą widoczność naklejki dla patroli policji.

Naklejki nie wolno umieszczać w innym miejscu ani też w żaden sposób zasłaniać. Grozi to mandatem za brak ważnej naklejki.

Wymagania dla pojazdów wjeżdżających

Naklejka Umweltzone Berlin - Euro 4 naklejka online

Aby dostać naklejkę i legalnie jeździć po Berlinie, samochody muszą spełniać wymogi dotyczące normy emisji spalin. Od stycznia 2023 obejmuje to zarówno auta z silnikami Diesla, jak i benzynowymi.

Rodzaj paliwa Wymagana norma emisji spalin
Diesel Euro 4, Euro 5, Euro 6
Benzyna Euro 6

Co ważne, naklejka umweltzone musi odpowiadać faktycznej normie auta. Podanie nieprawdziwych informacji przy zamówieniu naklejki jest wykroczeniem.

Obostrzenia dla starszych aut

Samochody z silnikami Diesla, które nie spełniają normy emisji spalin Euro 4, oraz z benzynowymi poniżej Euro 6, nie dostaną naklejki uprawniającej do jazdy po Berlinie.

Oznacza to zakaz wjazdu do centrum dla zdecydowanej większości aut starszych niż 10 lat. Nawet posiadacze kultowego VW T4 czy Golfa 3 nie pojadą nim po stolicy Niemiec.

Obostrzenia Umweltzone są coraz surowsze. Jeszcze 5 lat temu tysiące Polaków jeździło starymi dieselami do Berlina, ale od tego roku te możliwości praktycznie zanikły.

Jedynym wyjątkiem od zakazu wjazdu są zabytkowe samochody (youngtimery i oldtimery), które mogą dostać specjalne zezwolenie na wjazd. Jest ono jednak płatne i bardzo trudne do uzyskania.

Mandat za brak naklejki umweltzone

Naklejka umweltzone nie jest fanaberią, a koniecznością prawną. Jej brak na terenie Berlina jest wykroczeniem zagrożonym dotkliwym mandatem.

Za jazdę bez ważnej naklejki grozi mandat wynoszący 80 euro. Jeśli sprawa trafi do sądu, to kara może wzrosnąć nawet do 110 euro.

Dodatkowo funkcjonariusze policji mają prawo zatrzymać na miejscu dowód rejestracyjny. Nie oddadzą go, dopóki kierowca nie pojedzie do wydziału komunikacji i nie zakupi odpowiedniej naklejki.

W skrajnych przypadkach, gdy kierowca dalej odmawia, może zostać wszczęte postępowanie karne z powództwa oskarżyciela publicznego. Grożą za to dotkliwe grzywny.

Podsumowanie

Naklejka umweltzone, zwana też nalepką Berlina, jest niezbędna do legalnej jazdy po stolicy Niemiec. Obowiązuje wszystkie auta z silnikami Diesla i benzynowymi, poza tymi zasilanymi gazem lub elektrycznie.

Naklejki wydawane są w dwóch kolorach - żółtym dla aut z silnikiem wysokoprężnym Euro 4 oraz zielonym dla nowszych diesli i benzyniaków Euro 6. Tylko one upoważniają do wjazdu do centrum Berlina.

Naklejkę umweltzone należy nakleić w prawym dolnym rogu przedniej szyby od strony kierowcy. Jej brak oznacza mandat w wysokości 80-100 euro. dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny.

Przepisy Umweltzone są coraz bardziej rygorystyczne. Od 2023 roku zakaz wjazdu do Berlina obejmuje niemal wszystkie starsze auta, w tym kultowe diele VW T4 czy Golfa 3. To koniec wycieczek zabytkowymi autami do stolicy Niemiec.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
 2. Porysowany zderzak plastikowy - Jak naprawić plastikowy zderzak?
 3. Uszczelniacz chłodnicy - Najlepsze produkty i porady ekspertów
 4. Sprawdzenie historii pojazdu ze Szwecji - VIN check online
 5. Porównaj Wymiary Samochodu Dostawczego i Busa - Znajdź Optymalne Rozmiary dla Twojej Firmy
Autor Elżbieta Bryk
Elżbieta Bryk

Jako kobieta-kierowca prowadzę bloga dla pań za kółkiem. Dzielę się doświadczeniami, poradami, ciekawostkami motoryzacyjnymi z perspektywy kobiety. Omawiam zagadnienia związane z bezpieczeństwem, wychowywaniem dzieci w ruchu drogowym, wizerunkiem kobiety za kółkiem.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły