Zasada szczególnej ostrożności – co oznacza w praktyce?
Co mówią przepisy?
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
Szczególna ostrożność oznacza sposób zachowania na drodze, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.
Co to oznacza w praktyce?
Mamy obowiązek zachowania ostrożności i zdrowego rozsądku, gdy znajdujemy się w okolicy drogi, niezależnie od tego czy bierzemy udział w ruchu drogowym, czy też nie. Przykładem wykroczenia może być:
palenie ogniska w pobliżu drogi i jej nadmierne zadymienie,
odśnieżanie posesji zimą i przesunięcie śniegu na jezdnię,
pozostawienie zabrudzeń na jezdni w związku z pracami w pobliżu drogi.
Szczególna ostrożność obliguje uczestnika ruchu do zwiększenia czujności w określonych sytuacjach oraz przygotowuje na możliwość wystąpienia ryzyka. Wymaganą reakcją kierującego będzie zmniejszenie prędkości, wzmożona koncentracja i wnikliwa obserwacja, by w razie zagrożenia szybko zareagować na niebezpieczeństwo. Interpretacja szczególnej ostrożności narzuca na kierowcę dbałość o właściwą kondycję psychiczną i psychofizyczną niezbędną do bezpiecznej jazdy.
Kiedy masz obowiązek zachować szczególną ostrożność?
Zbliżając się do skrzyżowania, przejść dla pieszych oraz przejazdu dla rowerzystów,
Włączając się do ruchu, czyli podczas wyjazdu: z parkingu, posesji, drogi gruntowej lub strefy zamieszkania,
Zmieniając pas ruchu albo kierunek jazdy na skrzyżowaniu,
Wykonując manewr cofania,
Wyprzedzając innego uczestnika ruchu,
Przejeżdżając przez tory tramwajowe,
Jadąc obok przystanku tramwajowego nie znajdującego się przy chodniku,
Dojeżdżając i przejeżdżając przez przejazd kolejowy,
Mijając na drodze ostrzegawczy znak drogowy,
Podróżując w trudnych warunkach atmosferycznych kiedy widoczność jest ograniczona,
Jadąc obok autobusu szkolnego,
Widząc na drodze pojazd nauki jazdy oznaczony niebieską „Elką”,
Omijając oznakowany pojazd przewożący osoby niepełnosprawne lub dzieci,
Przejeżdżając obok pojazdu z żółtym sygnałem świetlnym (np. roboty drogowe).
O projekcie „Jak Jeździsz”
Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także
organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z
użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.