Bezpieczeństwo

Spożywanie alkoholu a jazda samochodem – ile wynoszą limity w różnych krajach w Europie?

Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski24 stycznia 20244 min
Spożywanie alkoholu a jazda samochodem – ile wynoszą limity w różnych krajach w Europie?

Kierowca wsiadający za kierownicę pojazdu mechanicznego nie może stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to także zawartości alkoholu we krwi. Dopuszczalne limity w poszczególnych krajach różnią się od siebie, co wynika głównie z innych tradycji oraz odmiennej kultury. Dowiedz się, ile alkoholu możesz mieć we krwi w wybranych państwach w Europie.

Limity alkoholu we krwi kierowcy w Polsce

Zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w Polsce wyróżnia się:

 • stan po spożyciu alkoholu,
 • stan nietrzeźwości.

Pierwsza sytuacja ma miejsce, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W świetle prawa jest to wykroczenie, za które grozi 30 dni aresztu lub grzywna w wysokości od 2 500 zł do 30 000 zł oraz 15 punktów karnych. Dodatkowo sąd może nałożyć zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Jazda w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi jest większe niż 0,5 promila, jest przestępstwem. Na takiego kierowcę czekają surowsze kary, czyli:

 • pozbawienie wolności do 3 lat,
 • zakaz prowadzenia pojazdu od 3 do 15 lat,
 • kara na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł,
 • 15 punktów karnych.

Od 14 marca 2024 roku możliwa będzie konfiskata samochodu. Taka kara ma być stosowana wobec kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, którzy mają co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi oraz tych, którzy spowodowali wypadek (bez względu na zawartość alkoholu we krwi). Konfiskata ma dotyczyć również recydywistów, czyli kierowców, którzy prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości po raz kolejny w ciągu 2 lat. W takim przypadku również nie ma znaczenia ilość alkoholu we krwi.

Pamiętaj! Dopuszczalny limit obowiązujący w Polsce wynosi 0,2 promila.

Limity zawartości alkoholu we krwi w innych państwach w Europie

Warto wiedzieć, jaki jest dopuszczalny limit alkoholu dla kierowcy w innych krajach europejskich. Najczęściej zależy on od doświadczenia lub wieku osoby prowadzącej pojazd. Poniżej znajdziesz zestawienie kilku przykładowych państw wraz z opisem obowiązujących w nich limitów.

Chorwacja

W Chorwacji kierowcy poniżej 24 lat nie mogą mieć w ogóle alkoholu we krwi. Dotyczy to także kierowców zawodowych. Z kolei w przypadku osób starszych dopuszczalny limit wynosi 0,5 promila. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi grzywna w wysokości od 1 000 do 3 000 euro, odebranie prawa jazdy od 1 roku do 2 lat lub pozbawienie wolności na okres 6 miesięcy.

Austria

Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi w większości przypadków wynosi 0,5 promila. Dla niektórych kierowców jest on jednak zdecydowanie niższy (0,1 promila). Obniżony limit obowiązuje m.in. osób kierujących pojazdami kategorii C oraz D. Kara za nieprzestrzeganie tych zasad wynosi od 300 euro do 5 900 euro.

Bułgaria

W Bułgarii dopuszczalny limit alkoholu wynosi 0,5 promila dla wszystkich kierowców. Od 2023 roku obowiązuje także przepadek pojazdu mechanicznego na rzecz Skarbu Państwa m.in. w przypadku prowadzenia ze stężeniem powyżej 1,2 promila.

Czechy

Jest to jedno z państw, w którym dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0 promili. Za złamanie tego przepisu grozi kara w wysokości 5 000 CZK oraz dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium tego kraju. Każda osoba, która odmówi badania alkomatem, jest traktowana jako kierowca pod wpływem alkoholu.

Francja

Dla kierowców doświadczonych ten limit wynosi 0,5 promila. W przypadku osób z małym doświadczeniem jest on niższy – 0,2 promila. Zgodnie z francuskimi przepisami prawa początkujący kierowca to taki, który ma prawo jazdy krócej niż 3 lata lub 2 lata pod warunkiem, że zrealizował 20 godzin nauki pod okiem instruktora oraz w ciągu 2 lat przejechał co najmniej 3 000 km wraz z doświadczonym kierowcą, zanim podszedł do egzaminu.

Hiszpania

W Hiszpanii dopuszczalny limit zawartością alkoholu we krwi kierowców to 0,5 promila. Jednak w przypadku osób, które mają prawo jazdy krócej niż rok, wynosi on 0,3 promila. Takie samo maksimum dotyczy kierowców zawodowych, prowadzących pojazdy uprzywilejowane, a także przewożących towary niebezpieczne i ładunki specjalne.

Niemcy

Kierowcy mający prawo jazdy krócej niż rok lub ci, którzy nie ukończyli jeszcze 21 lat, nie mogą mieć we krwi alkoholu. Limit ten dotyczy także zawodowych kierowców. Dla pozostałych dopuszczalna zawartość wynosi 0,5 promila. W przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi waha się w granicach od 0,5 do 1 promila, taki kierowca zostanie ukarany grzywną. Przekroczenie górnej granicy jest traktowane jako przestępstwo.

Ustalanie limitów zawartości alkoholu we krwi w różnych krajach, w tym także w Polsce, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz ograniczenie liczby pijanych kierowców. Stanowią oni poważne zagrożenie, gdyż ta alkohol wpływa negatywnie na spostrzegawczość oraz refleks. Złamanie przepisów związanych ze wspomnianymi limitami wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
 2. Poznajemy bliżej producenta slotów Gamzix
 3. Co musisz wiedzieć o czterokołowcach? Przewodnik
 4. Crossover do 30 tys - najlepsze modele i na co zwrócić uwagę
 5. Najlepszy prostownik – Ranking i porady zakupowe
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły