Wymiary samochodu dostawczego są kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego pojazdu dla firmy. W artykule porównamy gabaryty i parametry techniczne samochodów dostawczych i busów, aby pomóc Ci znaleźć optymalne rozmiary do transportu towarów lub ludzi. Omówimy m.in. długość, szerokość, wysokość, masę własną, ładowność, pojemność przestrzeni ładunkowej czy komfort podróży. Zastanowimy się, kiedy lepszym wyborem będzie samochód dostawczy, a kiedy bus. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję i wybierzesz najlepszy model z myślą o potrzebach Twojej działalności.
Kluczowe wnioski:- Samochody dostawcze mają zwykle większą ładowność i lepsze parametry do transportu towarów niż busy.
- Busy są wygodniejsze w prowadzeniu i zapewniają lepszy komfort podróży dla kierowcy i pasażerów.
- Warto rozważyć zarówno samochód dostawczy, jak i busa jeśli firma przewozi zarówno towary, jak i ludzi.
- Należy dobrać odpowiedni model i wymiary do gabarytów i masy transportowanych rzeczy.
- Warto porównać kilka marek i modeli, by znaleźć pojazd najlepiej dopasowany.
Wymiary samochodu dostawczego - długość i szerokość
Decydując się na zakup samochodu dostawczego lub busa, jednym z kluczowych parametrów jest długość i szerokość pojazdu. Od tych wymiarów zależy bowiem, czy auto zmieści się w miejsca docelowego załadunku i rozładunku, np. na wąskich podwórkach lub w wąskich uliczkach w centrum miasta.
Typowy samochód dostawczy ma długość ok. 5-6 metrów. Można spotkać jednak zarówno krótsze, 4-metrowe pojazdy, jak i dłuższe - nawet 8-9 metrowe auto ciężarowe. Jeśli chodzi o szerokość, standardem jest ok. 2 metry z kilkunastoma centymetrami luzu.
Który lepszy: węższy czy szerszy samochód dostawczy?
Węższe samochody dostawcze (poniżej 2 m szerokości) z pewnością lepiej sprawdzą się na ciasnych, wąskich podwórkach i w starówkach miast. Ich wadą może być jednak nieco mniejsza pojemność ładunkowa.
Szersze samochody dostawcze (powyżej 2 m szerokości) pomieszczą większą ilość towarów, ale mogą mieć problem z dojazdem w węższe uliczki.
Porównanie wysokości samochodu dostawczego z busem
Wysokość samochodów dostawczych i busów jest kolejnym istotnym parametrem, szczególnie jeśli firma transportuje wysokie ładunki lub przewozi pasażerów na górnym pokładzie.
Typowa wysokość samochodu dostawczego to ok. 2-3 metry. Najczęściej spotykane są modele ok. 2,5 m wysokie. Busy są nieco niższe, ich standardowa wysokość waha się w granicach 2,2-2,7 m.
Należy jednak pamiętać, że oprócz standardowych modeli dostępne są także samochody dostawcze i busy o zwiększonej wysokości, sięgającej nawet 3 metrów. Te dodatkowe centymetry pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń ładunkową i swobodniej poruszać się po wnętrzu pojazdu.
Wysokie samochody dostawcze a niska infrastruktura
Z drugiej strony wysokie samochody dostawcze mogą mieć problem z wjazdem na niskie parkingi podziemne, do niskich bram lub garaży. Należy więc rozważyć swoje konkretne potrzeby i specyfikę działalności, wybierając optymalną wysokość.
Czytaj więcej: Zasady zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy na skrzyżowaniu i jezdni drogi
Pojemność ładunkowa samochodów dostawczych
Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność przestrzeni ładunkowej samochodów dostawczych i busów. Od tego jak duży bagażnik ma pojazd, zależy ile towarów będziemy w stanie przetransportować jednorazowo.
Samochody dostawcze mają zwykle pojemność ładunkową na poziomie ok. 10-17 m3. W zależności od potrzeb można znaleźć zarówno mniejsze, kilkumetrowe, jak i ogromne, kilkunastometrowe przestrzenie bagażowe w największych auto ciężarowych.
- Busa dostawczego cechuje mniejsza pojemność - zazwyczaj 4-9 m3.
- W praktyce oznacza to, że samochód dostawczy pomieści średnio o połowę więcej ładunku niż porównywalnych rozmiarów bus.
Masa własna i ładowność samochodu dostawczego
Kupując samochód dostawczy lub busa warto zwrócić uwagę na masę własną pojazdu oraz jego ładowność, czyli dopuszczalną masę przewożonego ładunku.
Masa własna samochodu dostawczego waha się zwykle w przedziale 1700-2500 kg w zależności od wielkości i wyposażenia pojazdu. Busy są nieco lżejsze - ich masa własna mieści się w granicach 1500-2300 kg.
Ładowność | Samochód dostawczy | Bus dostawczy |
Średnia | 1000 kg | 650 kg |
Max | 1500 kg | 900 kg |
Jak pokazuje tabela, samochody dostawcze mają większą ładowność niż porównywalne busy, co przekłada się na możliwość transportowania cięższych ładunków.
Zużycie paliwa przez samochód dostawczy
Wybierając pojazd dla swojej firmy, warto zwrócić uwagę także na jego spalanie. Od tego zależy bowiem, jakie będą koszty eksploatacji samochodu dostawczego lub busa.
Typowe zużycie paliwa samochodu dostawczego z silnikiem diesla wynosi ok. 8-12 litrów na 100 km. W przypadku mniejszych modeli i busów można liczyć na nieco niższe spalanie, na poziomie 7-10 l/100 km.
Istotny wpływ na spalanie ma oczywiście styl jazdy, obciążenie pojazdu, a także jego wiek i stan techniczny. Nowsze samochody dostawcze z reguły charakteryzują się nieco niższym zużyciem paliwa.
Komfort jazdy samochodem dostawczym
Oprócz parametrów technicznych, warto zastanowić się także nad komfortem podróżowania samochodem dostawczym lub busem. Od tego zależy bowiem komfort pracy kierowcy i ewentualnych pasażerów.
Samochody dostawcze z założenia zaprojektowano głównie z myślą o transporcie towarów, nie pasażerów. Kabiny kierowców bywają więc często dość ciasne i spartańskie. Niektóre modele mają twardo zawieszone zawieszenie, co może odbijać się na wygodzie jazdy.
Busa charakteryzuje z reguły lepszy komfort podróżowania - szersze, wygodniejsze fotele, lepsze zawieszenie tłumiące nierówności. Kabiny pasażerskie są jaśniejsze i przestronniejsze. To zdecydowanie lepszy wybór, jeśli pojazd ma służyć głównie do przewozu ludzi.
Podsumowanie
Podsumowując, wybór odpowiednich wymiarów samochodu dostawczego lub busa powinien być dostosowany do specyfiki działalności firmy. Jeśli priorytetem jest transport ciężkich lub wysokich ładunków, lepiej sprawdzi się pojazd o większej ładowności, pojemności i o wysokości dostosowanej do gabarytów przewożonych towarów.
Z kolei jeśli ważniejszy jest komfort jazdy dla kierowcy i ewentualnych pasażerów, warto rozważyć busa, który zapewnia więcej przestrzeni, lepsze zawieszenie i wygodniejsze siedzenia. Busy dobrze sprawdzą się także w firmach, które oprócz towarów przewożą również ludzi.
Niezależnie od wyboru typu pojazdu, zwróćcie uwagę na jego długość, szerokość i promień skrętu - od tych parametrów zależy, czy auto będzie mogło dojechać pod załadunek i rozładunek oraz zaparkować w ciasnych miejscach.
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą Wam podjąć świadomą decyzję i wybrać samochód dostawczy lub busa najlepiej dopasowanego do Waszych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu w razie dodatkowych pytań!