Bezpieczeństwo

Kask otwarty czy zamknięty? Oto plusy i minusy obu rozwiązań

Alicja Kowalski7 marca 20243 min
Kask otwarty czy zamknięty? Oto plusy i minusy obu rozwiązań

Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego to niezwykle ważna decyzja. Ma ona wpływ na późniejszy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z kluczowych dylematów jest decyzja dotycząca konstrukcji skorupy. Czy warto kupić kask otwarty czy zamknięty? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które należy rozważyć przed podjęciem transakcji.

Czym różnią się kaski otwarte od zamkniętych?

Kask otwarty to rodzaj hełmu motocyklowego, który nie ma stałej osłony szczęki ani zapięcia na brodzie. Charakteryzuje się otwartą górną częścią, eksponującą twarz i głowę kierowcy. Kaski otwarte są popularne ze względu na swobodę ruchu, wygodę i lekkość, zwłaszcza podczas jazdy w warunkach miejskich.

Kask zamknięty to rozwiązanie integralne, które obejmuje całą głowę motocyklisty. Posiada stałą osłonę twarzy, dającą możliwość podnoszenia lub opuszczania. Produkty tego typu zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do kasków otwartych, chroniąc również przed warunkami atmosferycznymi, hałasem i owadami.

Kaski otwarte czy zamknięte? Przegląd zalet obu rozwiązań

Dobry kask motocyklowy poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dokonując wyboru konkretnego typu, warto dokładnie zbadać swoje potrzeby. Kask otwarty zapewni nam:

  • większą swobodę, komfort i dostęp do świeżego powietrza,
  • szerokie pole widzenia, co jest szczególnie ważne podczas jazdy w zatłoczonych miejscach,
  • bezproblemowe i szybkie zakładanie i zdejmowanie.


Z kolei kask zamknięty to:

  • lepsza ochrona, łącznie ze szczęką i karkiem,
  • skuteczniejsza redukcja hałasu i odczucia wiatru podczas jazdy,
  • zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, owadami czy pyłem.

Z uwagi na swoją specyfikę kask otwarty jest zazwyczaj lżejszy i nieco tańszy. Przyjmuje się także, że kaski zamknięte są odpowiednie do motocykli turystycznych i sportowych, podczas gdy kaski otwarte to popularny wybór wśród motocyklistów jeżdżących skuterami, cruiserami i chopperami.

Więcej wiedzy o nowoczesnych akcesoriach motocyklowych znajdziesz na

https://dobresklepymotocyklowe.pl/wiedza/post/kask-otwarty-czy-zamkniety-wybor-jest-jeden-airoh-executive.

Wady kasków otwartych i zamkniętych

Kaski otwarte to z pewnością rozwiązania mniej bezpieczne. Poziom ochrony twarzy i szczęk w sytuacji wystąpienia wypadku stoi tu na niższym poziomie. Otwarta konstrukcja skutkuje też większym hałasem podczas korzystania z motocykla. Szybka jazda po drogach nieutwardzonych może kończyć się także emisją pyłu, który trafia bezpośrednio do ust kierowcy.

Największą wadą modeli zamkniętych jest z kolei ograniczone pole widzenia. Kask tego typu może być mniej przewiewny, co w cieplejsze dni sprawia, że motocyklista będzie się bardziej pocił. Jest to także rozwiązanie nieco droższe i cięższe.

Który kask motocyklowy wybrać?

Wybór między kaskiem otwartym a zamkniętym zależy od indywidualnych preferencji i priorytetów. Kaski otwarte są idealne do jazdy w ciepłe dni, w mieście i z niskimi prędkościami. Kaski zamknięte zapewniają większe bezpieczeństwo, cichszą jazdę i lepszą ochronę przed owadami i brudem. To dobra propozycja dla początkujących kierowców oraz osób zainteresowanych dalekimi podróżami. Zaprawieni riderzy mają w swoim garażu oba typy kasków i korzystają z nich w różnych sytuacjach.

Na rynku dostępne są także modele łączące zalety obu opisanych technologii. W tym rozwiązaniu integralną bryłę można zamienić na kask otwarty poprzez zdejmowaną szczękę. Cała operacja trwa zaledwie kilka sekund i nie prowadzi do zaburzenia dynamicznej i agresywnej bryły. To optymalne rozwiązanie, które sprawia, że nie ma już konieczności kupowania dwóch kasków do jazdy w zróżnicowanych warunkach. Przykładem tego typu produktu jest popularny na polskich drogach Hjc Rpha91.

Kask Hjc Rpha91 Czarny Matowy

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
  2. Udany zakup auta? Najpierw określ swoje potrzeby
  3. Poznajemy bliżej producenta slotów Gamzix
  4. Co musisz wiedzieć o czterokołowcach? Przewodnik
  5. Crossover do 30 tys - najlepsze modele i na co zwrócić uwagę
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kody błędów w samochodzie – co to jest i jak odczytać?
BezpieczeństwoKody błędów w samochodzie – co to jest i jak odczytać?

Współczesne samochody to zaawansowane technologicznie maszyny, które są wyposażone w liczne systemy elektroniczne, monitorujące ich stan i funkcjonowanie. Jednym z kluczowych elementów tych systemów są kody błędów, które informują kierowcę o ewentualnych problemach i usterkach. Zrozumienie, co to są kody błędów, jakie mają znaczenie oraz jak je odczytać, może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i wydajność pojazdu.