Ciekawostki

Karta paliwowa – dlaczego warto ją mieć?

Alicja Kowalski2 października 20243 min
Karta paliwowa – dlaczego warto ją mieć?

Artykuł sponsorowany

Posiadając samochody służbowe, warto pomyśleć o sposobach kontroli wydatków, jakie się z nimi wiążą. Im więcej jest takich samochodów, tym trudniejsze będzie rozliczenie, chociażby paliwa. Dlatego warto pomyśleć o wyrobieniu kart paliwowych.

Jaki typ karty będzie odpowiedni?

Jeżeli każdy z pracowników, korzystający ze służbowego samochodu, będzie co miesiąc przynosił rachunki za paliwo, możesz mieć problemy z kontrolowaniem budżetu, który został przeznaczony na tego typu wydatki. Co więcej, trudno będzie określić, czy to rachunek za paliwo do służbowego samochodu, czy może prywatnego. Dlatego warto korzystać z rozwiązań, jakie oferują karty paliwowe, np. https://e100.eu/pl/karty-paliwowe, aby mieć większą kontrolę nad tymi wydatkami.

Taka karta może być w formie przedpłaconej – a więc musisz ją wcześniej doładować określoną kwotą, albo posiadać rozliczenie opóźnione, gdy uregulujesz należność na koniec miesiąca, po otrzymaniu faktury. Co ważne, w każdym z tych przypadków będziesz mógł online sprawdzić stan konta, a więc cały czas będziesz kontrolował wszystkie wydatki związane z zakupem paliwa, parkingami czy myjnią.

Dodatkowo powinieneś się zastanowić, czy ma to być karta imienna, z której będzie mogła korzystać wyłącznie wskazana na niej osoba? Czy może karta przypisana do konkretnego samochodu? W tym drugim przypadku na karcie będzie znajdował się numer rejestracyjny samochodu, a więc nikt nie wykorzysta jej do zatankowania innego pojazdu.

Nie tylko większa kontrola nad wydatkami

Decydując się na zamówienie takich kart paliwowych, nie tylko zyskujesz kontrolę nad budżetem przeznaczonym na utrzymanie floty. Możesz również liczyć na rabaty i promocje, które pozwolą oszczędzić na paliwie, bo finalna cena będzie niższa niż ta wskazana na dystrybutorze.

Jak już wspominaliśmy, zaletą takiej karty będzie również fakt, że można nią rozliczać wydatki związane z parkowaniem, myciem samochodu czy zakupem akcesoriów do niego. To również ułatwi kontrolę budżetu, bo wszystkie pozycje znajdą się na zbiorczej fakturze. W zależności od wybranej opcji może się okazać, że posłuży również do rozliczania przejazdów płatnymi drogami, co będzie jej dodatkowym atutem, jeśli pracownicy poruszają się po całym kraju, czy nawet poza jego granicami.

Kontrola, elastyczność i bezpieczeństwo – kolejne zalety karty

Wyrabiając karty paliwowe, eliminujesz konieczność posiadania przez pracowników gotówki, a w razie zagubienia karty, nie musisz się obawiać nieuprawnionych transakcji. Takie karty zabezpieczone są kodem PIN, więc niewłaściwa osoba nie będzie mogła z niej skorzystać. Sam decydujesz, jakie transakcje można rozliczać taką kartą, a to oznacza, że dopasujesz je do potrzeb firmy, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko wykorzystania w nieodpowiedni sposób.

Na bieżąco będziesz też mógł kontrolować dokonywane transakcje, jak również ułatwi ona odzyskiwanie VAT uiszczonego w innych krajach, jeśli służbowe wyjazdy odbywają się za granicą. To znacznie usprawni prowadzenie finansów, jak również sprawi, że wszystkie niezbędne dokumenty, będziesz miał w jednym miejscu. Karty paliwowe mają wiele zalet, dlatego jeśli prowadzisz firmę, warto zadbać o ich wyrobienie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
  2. Co oznacza TDI i dlaczego jest ważne dla wyboru samochodu?
  3. Najlepsze książki o autach - które warto przeczytać? Top 10
  4. Jak efektywnie przygotować się do testów na prawo jazdy kat. B?
  5. Duży samochód - najlepsze modele dla rodzin szukających przestrzeni
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły