Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Jak poruszać się po jezdni z nieoznaczonymi pasami ruchu?

Szeroka jezdnia bez wymalowanych linii podłużnych nie oznacza, że znajduje się na niej tylko jeden szeroki pas ruchu. Odnosząc się do definicji, pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, który może być oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. Na szerokiej jezdni niewymalowanej liniami może znajdować się nawet kilka pasów ruchu, w zależności od jadących po niej pojazdów wielośladowych.

Zmiana pasa ruchu odbywa się na takiej drodze zgodnie z zasadami obowiązującymi na wyznaczonych pasach ruchu. Pomimo braku linii podłużnych kierowca zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu.

Problem zajmowania pozycji na drodze, gdy linie nie są wymalowane, zwykle można dostrzec na szerokich jezdniach oraz skrzyżowaniach. Brak linii prowadzących może prowadzić do zagubienia orientacji drogowej, zajeżdżania drogi innym pojazdom i kolizyjnego toru jazdy. Przykładem może być manewr skrętu w lewo na szerokiej jezdni, a następnie zajęcie właściwej pozycji po skręcie w zależności od założonego dalszego kierunku jazdy po wykonaniu skrętu. Przepisy zobowiązują kierowcę do ustawienia się do prawej krawędzi jezdni – jeśli zamierza skręcić w prawo. Jeśli skręca w lewo, powinien ustawić pojazd do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej krawędzi. Na wprost może jechać ze wszystkich pasów, jeśli znaki nie stanowią inaczej.

PRawo jazdy

Sytuacja może stawać się trudna, kiedy kierowcy zapominają o obowiązywaniu zasady pasów ruchu niewyznaczonych. Dochodzi wtedy do zmiany kierunku jazdy bez kierunkowskazu lub ścinania zakrętu i wypychania z drogi pojazdu poruszającego się obok. Jazda pojazdem po jezdni z niewyznaczonymi pasami ruchu wymaga od kierowcy dodatkowej koncentracji uwagi, przewidywania i widzenia przestrzennego.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.