Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Gdzie można, a gdzie nie można zawracać?

Żaden kierowca korzystający regularnie z samochodu nie uniknie manewru zawracania. Oczywiste jest, że wykonanie go wiąże się z ustąpieniem pierwszeństwa i ustawieniem pojazdu na lewym, skrajnym pasie ruchu. Warto jednak odświeżyć wiedzę i przypomnieć, w których sytuacjach i w jakich miejscach wykonanie zawracania jest zabronione.

Gdzie obowiązuje zakaz zawracania?

Na mostach, na wiaduktach, w tunelach, na drogach jednokierunkowych, na autostradach oraz na drogach ekspresowych (z wyłączeniem wyznaczonych miejsc).

Jakie znaki zabraniają zawracania?

Znaki pionowe: zakaz skrętu w lewo, zakaz zawracania oraz nakaz jazdy w prawo, w lewo lub na wprost. Zabraniają one zawracania od momentu ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania włącznie.

Znaki poziome na jezdni: pojedyncza i podwójna linia ciągła

B-23 Zakaz zawracania
Znak B-23 Zakaz zawracania

Który sygnalizator świetlny zabrania zawracania?

Sygnalizator kierunkowy S-3 z umieszczonymi wewnątrz sygnalizacji strzałkami kierunkowymi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na sygnalizatorze widnieje strzałka skierowana w dół, wtedy zawracanie jest możliwe.

Sygnalizator S-3
Sygnalizator S-3 – widząc takie strzałki, nie możemy zawracać!

Z punktu widzenia prawa…

Kierowca powinien pamiętać, że zgodnie z kodeksem drogowym zabronione jest zawracanie w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.