Samochody

Stacje tankowania CNG - Gdzie tankować CNG

Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski22.01.20248 min.
Stacje tankowania CNG - Gdzie tankować CNG

Stacje tankowania CNG cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców szukających tańszej alternatywy dla benzyny czy oleju napędowego. W tym artykule dowiesz się, gdzie znajdują się stacje CNG w Polsce, jak działają, ile kosztuje tankowanie oraz jakie są główne zalety tego paliwa.

Kluczowe wnioski:
 • Stacje CNG zlokalizowane są głównie w dużych miastach oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.
 • Tankowanie samochodu gazem CNG kosztuje średnio ok. 2 zł za litr.
 • Paliwo CNG cechuje się mniejszą emisją szkodliwych substancji niż benzyna czy olej napędowy.
 • Samochody zasilane CNG charakteryzują się cichszą pracą silnika i niższymi kosztami eksploatacji.
 • W Polsce w 2023 roku działa ponad 90 stacji oferujących tankowanie sprężonym gazem CNG.

Gdzie znajdują się stacje CNG

Stacje tankowania CNG w Polsce zlokalizowane są przede wszystkim w dużych miastach oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Najwięcej punktów tankowania sprężonym gazem ziemnym znajduje się w aglomeracjach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy Poznań. Tam też popyt na CNG jest największy ze względu na dużą liczbę samochodów osobowych i autobusów miejskich napędzanych tym paliwem.

Rozwój infrastruktury tankowania w mniejszych miejscowościach postępuje wolniej, jednak sukcesywnie przybywa stacji CNG także poza największymi ośrodkami miejskimi. Dodatkowym atutem jest fakt, że gaz ziemny można tankować nie tylko na dedykowanych stacjach, ale również na większości stacji paliw oferujących tradycyjne paliwa.

Mapa stacji CNG w Polsce

Według danych na koniec 2022 roku w naszym kraju działało 97 stacji oferujących tankowanie sprężonym gazem ziemnym. Stanowi to wzrost o 15 obiektów w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Najwięcej stacji CNG oddano do użytku w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Aktualną mapę publicznych stacji tankowania CNG w Polsce znajdziesz na stronie www.think-biogas.pl. Serwis pozwala sprawdzić lokalizację poszczególnych punktów, a po kliknięciu w wybraną stację uzyskasz szczegółowe informacje takie jak: adres, godziny otwarcia, numery telefonów itp.

Jak działają stacje tankowania CNG

Stacje CNG działają na zasadzie bardzo zbliżonej do tradycyjnych stacji benzynowych. Podstawowym elementem wyposażenia jest dystrybutor z pistolerem, za pomocą którego poprzez specjalny wąż łączy się pojazd z gazowym zbiornikiem magazynowym. Cały proces przebiega w sposób całkowicie bezobsługowy i nie wymaga interwencji pracowników stacji.

Tankowanie odbywa się poprzez podłączenie węża dystrybutora do gniazda wlewowego w samochodzie, a następnie uruchomienie pistoletu dystrybutora. Parametry napełniania są kontrolowane automatycznie, a system samoczynnie przerywa przepływ gazu po osiągnięciu żądanego poziomu lub ciśnienia w zbiorniku.

Proces tankowania trwa zwykle 2-5 minut w przypadku samochodów osobowych. Autobusy i ciężarówki potrzebują nieco dłuższego czasu napełnienia ze względu na większą pojemność ich zbiorników gazu. Niemniej obsługa stacji CNG jest szybka i wygodna, nie odbiega znacząco czasem od tankowania tradycyjnych paliw.

Jak zapłacić za CNG?

Formy płatności na stacjach CNG nie różnią się specjalnie od tych spotykanych na typowych stacjach benzynowych. Najczęściej można płacić gotówką lub kartą płatniczą bezpośrednio przy dystrybutorze lub w kasie. Niektóre stacje oferują tankowanie „na kredyt" dla stałych klientów posiadających karty flotowe.

Czytaj więcej: Zaufaj naszym specjalistom w regeneracji sworzni i wahaczy - oszczędność i jakość!

Ile kosztuje tankowanie samochodu CNG

Główną zaletą CNG jest atrakcyjna cena tego paliwa w porównaniu z benzyną czy olejem napędowym. Według danych na koniec 2022 roku średnia cena 1 kg sprężonego gazu ziemnego na polskich stacjach wynosiła ok. 2,20 zł.

Przeliczając to na bardziej nam znane jednostki, średni koszt 1 litra ekwiwalentu CNG kształtował się na poziomie ok. 2,00-2,10 zł. Dla porównania, w tym samym czasie trzeba było zapłacić średnio ok. 6,50-6,70 zł za litr benzyny 95 lub ponad 7 zł za litr oleju napędowego.

Paliwo Średnia cena za 1 litr
CNG 2,10 zł
Benzyna 95 6,60 zł
Olej napędowy 7,10 zł

W praktyce oznacza to, że koszt przejechania 100 km samochodem zasilanym CNG jest ponad 2 razy niższy niż w przypadku pojazdu napędzanego benzyną lub olejem napędowym. tankowanie gazem ziemnym to zatem konkretne oszczędności dla kierowcy.

Jaka jest dostępność stacji CNG w Polsce

Stacje tankowania CNG - Gdzie tankować CNG

Dynamiczny rozwój floty pojazdów napędzanych CNG w ostatnich latach przekłada się na sukcesywną poprawę dostępności stacji tankowania tego paliwa. Na koniec 2022 roku w Polsce funkcjonowało 97 ogólnodostępnych stacji CNG, podczas gdy jeszcze 4 lata wcześniej było ich zaledwie 58.

Największe zagęszczenie punktów tankowania gazem ziemnym odnotowuje się oczywiście w największych polskich miastach. Według stanu na grudzień 2022 dostępnych było:

 • 17 stacji CNG w Warszawie i okolicach
 • 10 stacji CNG w aglomeracji śląskiej (Katowice, Gliwice, Zabrze itd.)
 • 9 stacji CNG we Wrocławiu i okolicach
 • 8 stacji CNG w Krakowie i sąsiednich miejscowościach
 • 8 stacji CNG w Trójmieście i najbliższych powiatach

Nieco słabiej wypadają pod tym względem mniejsze miasta, jednak sukcesywnie poprawia się tam dostępność infrastruktury tankowania CNG. Docelowo sieć stacji gazowych ma objąć większość dużych polskich miast oraz główne szlaki komunikacyjne.

Gdzie tankować CNG taniej

Stacje tankowania CNG oferują gaz ziemny w cenach znacznie atrakcyjniejszych niż w przypadku benzyny czy oleju napędowego. Niemniej poszczególne punkty różnią się nieco poziomem cen. Gdzie zatem opłaca się tankować najtaniej?

Najkorzystniejsze ceny CNG odnotowuje się zazwyczaj na stacjach zlokalizowanych poza centrami dużych miast. Dodatkowo niższe ceny spotyka się często na stacjach przy głównych trasach wylotowych z miast. Różnica w stosunku do cen w centrach aglomeracji potrafi wynosić nawet kilkanaście-kilkadziesiąt groszy na kg.

Warto również zwrócić uwagę na promocje cenowe na CNG, które okresowo oferują niektórzy operatorzy stacji paliw. Obniżki cen sięgające 10-20 gr/kg nie należą do rzadkości, a przy regularnym tankowaniu pozwalają dodatkowo obniżyć rachunki za paliwo.

Porównywarki cen CNG

Najłatwiejszym sposobem na znalezienie najtańszej stacji CNG w okolicy jest skorzystanie z internetowej porównywarki cen. Serwisy takie jak np. www.cng.auto.pl na bieżąco agregują informacje o cenach paliw gazowych z ponad 90 polskich stacji.

Wystarczy wpisać nazwę miejscowości lub kod pocztowy, aby w kilka sekund otrzymać zestawienie pobliskich stacji CNG wraz z aktualnymi cenami. Pozwala to na wygodne zaplanowanie tankowania w punkcie oferującym najkorzystniejszą cenę gazu.

Korzyści z tankowania CNG

Decydując się na samochód zasilany CNG, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie ekonomiczne. Równie istotne są korzyści wynikające z ekologicznego charakteru tego paliwa. tankowanie gazem ziemnym to działanie na rzecz lepszego środowiska naturalnego.

CNG cechuje się znacznie mniejszą emisją szkodliwych substancji w spalinach w porównaniu z benzyną czy olejem napędowym. W przypadku samochodów spełniających normę Euro 6 emisja tlenków azotu jest niższa o ok. 80%, a cząstek stałych nawet o blisko 99%!

Wybierając auto na CNG dbasz nie tylko o własny budżet, lecz także o czystość powietrza w Twojej okolicy.

Dodatkowym atutem jest fakt, że silniki zasilane gazem ziemnym pracują o wiele ciszej od jednostek benzynowych czy wysokoprężnych. Hałas jest zdecydowanie mniej uciążliwy zarówno dla kierowcy, jak i otoczenia pojazdu. Samochody na CNG nadają się więc idealnie do poruszania się po cichych osiedlach mieszkaniowych.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestię lokalizacji i dostępności stacji CNG w Polsce. Przedstawia aktualną mapę punktów tankowania oraz ich rozmieszczenie w największych miastach. Podaje również praktyczne informacje na temat tego, jak działają stacje gazowe oraz ile średnio kosztuje tankowanie CNG.

Kierowcy szukający oszczędności mogą skorzystać z porad, gdzie najlepiej tankować gaz ziemny po najniższych cenach. Artykuł podpowiada, na co zwrócić uwagę, by płacić mniej za paliwo. Pomocne w tym celu mogą być internetowe porównywarki cen CNG.

Poza aspektem finansowym, warto wspomnieć o korzyściach dla środowiska. Pojazdy zasilane gazem ziemnym mają znacznie mniejszy wpływ na jakość powietrza niż samochody tradycyjne. To istotny argument za wyborem CNG.

Podsumowując, stacje tankowania CNG z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne, a gaz ziemny to paliwo korzystne zarówno dla domowego budżetu, jak i dla czystości powietrza w naszym otoczeniu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
 2. Poznajemy bliżej producenta slotów Gamzix
 3. Co musisz wiedzieć o czterokołowcach? Przewodnik
 4. Crossover do 30 tys - najlepsze modele i na co zwrócić uwagę
 5. Najlepszy prostownik – Ranking i porady zakupowe
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły