Porady

Niemieckie tablice zjazdowe - Niemcy, przewozowe z Niemiec

Autor Elżbieta Bryk
Elżbieta Bryk26 stycznia 20246 min
Niemieckie tablice zjazdowe - Niemcy, przewozowe z Niemiec

Niemieckie tablice zjazdowe są niezbędne przy przewozie samochodów z Niemiec do Polski. Choć wiele osób decyduje się na zakup używanych aut zza zachodniej granicy, niewielu zdaje sobie sprawę z konieczności doposażenia pojazdu w tymczasowe tablice tranzytowe, umożliwiające legalny i bezpieczny transport auta. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym są niemieckie tablice zjazdowe, jakie niosą ze sobą korzyści i wymagania prawne, a także gdzie i w jaki sposób można je zamówić oraz ile kosztują.

Kluczowe wnioski:

 • Niemieckie tablice zjazdowe umożliwiają legalny transport zakupionego auta z Niemiec do Polski
 • Tablice tymczasowe konieczne są do przekroczenia granicy, ich brak grozi mandatem
 • Zamówienie tablic zjazdowych możliwe jest online, dostawa nawet w 24h
 • Koszt tablic tranzytowych to ok 100-150 zł w zależności od województwa
 • Tablice zjazdowe ważne są przez 30 dni od daty wjazdu do Polski

Niemieckie tablice zjazdowe - kup online

Kupno używanego samochodu w Niemczech to popularny sposób na tańsze auto. Jednak przewóz zakupionego pojazdu do Polski wymaga spełnienia kilku formalności. Jedną z nich jest wyposażenie auta w niemieckie tablice zjazdowe, inaczej nazywane tablicami tymczasowymi lub tranzytowymi.

Tablice te umożliwiają legalne przetransportowanie samochodu przez granicę i poruszanie się nim po polskich drogach przez 30 dni od momentu wjazdu do kraju.

Niemieckie tablice zjazdowe można zamówić przez internet, co gwarantuje szybką i wygodną dostawę nawet w 24 godziny. Sklep internetowy dostarczy komplet tablic pod wskazany adres, dzięki czemu nie trzeba fatygować się z ich odbiorem.

Gdzie kupić tablice zjazdowe online?

Najwygodniejszą opcją są sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży tablic tymczasowych. Wystarczy wybrać sklep z pozytywnymi opiniami klientów, który gwarantuje szybką realizację zamówień i bezpieczne płatności online.

Komplet niemieckich tablic zjazdowych składa się zazwyczaj z dwóch tablic rejestracyjnych (przednia i tylna) oraz naklejki z numerem rejestracyjnym na szybę. Niektóre sklepy internetowe oferują także dodatkowe akcesoria, np. uchwyty montażowe.

Przewóz samochodów z Niemiec do Polski

Tablice zjazdowe są obowiązkowe przy transporcie samochodów z Niemiec do Polski. Bez tablic tranzytowych auto sprowadzone z zagranicy uznawane jest za nielegalnie sprowadzone na terytorium RP. Grozi za to mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Tablice tymczasowe uprawniają do poruszania się pojazdem po polskich drogach przez 30 dni od daty wjazdu do Polski. W tym czasie auto musi przejść badanie techniczne i rejestrację w wydziale komunikacji, gdzie otrzyma polskie tablice rejestracyjne.

Tablice zjazdowe traktowane są jako zabezpieczenie celne. Przekraczając granicę, należy uiścić opłatę w wysokości 300-400 zł w formie kaucji za tablice. Po zarejestrowaniu auta w Polsce i zdjęciu tablic tymczasowych, kaucję tę odzyskujemy w urzędzie celnym.

Jak założyć tablice?

Montaż tablic tymczasowych jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Tablice mocuje się za pomocą dołączonych śrub lub uchwytów, natomiast naklejkę na szybę przykleja się od środka auta.

Komplet niemieckich tablic zjazdowych należy zamontować w samochodzie bezpośrednio po jego zakupie. Dopiero wtedy auto może legalnie poruszać się po drogach publicznych w Niemczech oraz przekroczyć granicę.

Czytaj więcej: Rondo Drogowe: Zasady Jazdy, Ustąpienie Pierwszeństwa i Praktyczne Wskazówki Jak Jeździć na Rondzie

Tablice zjazdowe - przepisy i wymagania

Tablice tymczasowe muszą spełniać określone wymogi, aby były uznawane przez organy celne i policję za ważne. Istnieją pewne przepisy dotyczące ich wyglądu, oznaczeń i użytkowania.

Tablice zjazdowe mają kolor żółty z czarnym paskiem poziomym i pionowymi pasami po bokach. Muszą być wykonane z trwałego tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne.

Obligatoryjne są napisy "Tablice tymczasowe" oraz data ważności tablic widoczna w prawym dolnym rogu.

Samochód z tablicami tranzytowymi musi posiadać ze sobą dokument o nadaniu tymczasowego numeru rejestracyjnego. Jest to dokument wydany przez wydział komunikacji, na podstawie którego zamówiono tablice zjazdowe.

Okres ważności tablic

Niemieckie tablice zjazdowe są ważne przez 30 dni od daty wjazdu do Polski. W tym czasie auto z tablicami tymczasowymi może poruszać się legalnie po drogach publicznych.

Jeśli z jakichś przyczyn rejestracja pojazdu w Polsce się opóźni, możliwe jest przedłużenie ważności tablic o kolejny miesiąc. Należy jednak pamiętać, że przedłużenie zgody celnej jest płatne.

Niemieckie tablice tymczasowe - zamówienia

Niemieckie tablice zjazdowe - Niemcy, przewozowe z Niemiec

Aby zamówić niemieckie tablice zjazdowe, potrzebne są:

 • dowód zakupu auta
 • dowód rejestracyjny pojazdu
 • tłumaczenie dokumentów na język polski

Na tej podstawie urząd komunikacji nadaje tymczasowy numer rejestracyjny i wydaje dokument uprawniający do zamówienia tablic tymczasowych.

Sam proces zamawiania tablic tranzytowych online jest bardzo prosty. Wystarczy podać numer VIN pojazdu, rodzaj auta oraz adres dostawy kompletu tablic. Niektóre sklepy internetowe umożliwiają śledzenie statusu zamówienia.

Czas dostawy i realizacji

Zamówione przez internet tablice tymczasowe dostarczane są zwykle w ciągu 1-3 dni roboczych od złożenia zamówienia. Niektóre sklepy deklarują nawet dostawę w 24 godziny.

Sposób dostawy Czas realizacji
Kurier 24-48 godzin
Odbiór osobisty Tego samego dnia
Poczta polska 3-4 dni robocze

Ile kosztują niemieckie tablice zjazdowe

Cena za komplet niemieckich tablic zjazdowych wraz z nalepką na szybę i akcesoriami montażowymi wynosi zwykle ok. 100-150 zł. Różnice w cenach wynikają m.in. z województwa, w którym zarejestrowany będzie samochód.

Najtańsze tablice zjazdowe dostępne są dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Nieco drożej kosztują np. dla woj. mazowieckiego czy dolnośląskiego.

W cenę wliczone są wszystkie elementy tablic - dwie tablice rejestracyjne, nalepka i akcesoria. Nie ma więc dodatkowych kosztów związanych z zakupem tablic tranzytowych.

Tablice zjazdowe z Niemiec - dostawa do domu

Ogromną zaletą zamawiania niemieckich tablic zjazdowych przez internet jest wygodna dostawa do domu lub innego wskazanego miejsca.

Reputacyjne sklepy z tablicami tymczasowymi oferują kilka sposobów doręczenia zamówienia: przez kuriera, pocztą lub paczkomatem. Możliwy jest także odbiór osobisty w punkcie sprzedaży.

Dostawa kurierem realizowana jest w ciągu 1-2 dni roboczych od złożenia zamówienia. Towar dostarczany jest pod wskazany adres, dzięki czemu klient unika niepotrzebnych dojazdów do siedziby sklepu.

Usługa kurierska jest zazwyczaj bezpłatna przy zamówieniach powyżej określonej kwoty. Warto to sprawdzić przed złożeniem zamówienia w wybranym sklepie internetowym.

Podsumowanie

Sprowadzenie samochodu z Niemiec do Polski wymaga spełnienia szeregu formalności. Jedną z nich jest wyposażenie auta w tablice zjazdowe, zwane również tablicami tymczasowymi lub tranzytowymi. Ich brak przy przekraczaniu granicy grozi mandatem sięgającym nawet kilku tysięcy złotych.

Tablice przewozowe z Niemiec umożliwiają legalny transport sprowadzonego pojazdu przez 30 dni od momentu wjazdu do Polski. W tym czasie auto musi przejść rejestrację i otrzymać polskie tablice rejestracyjne. Tablice tymczasowe tratowane są jako zabezpieczenie celne.

Najwygodniejszą opcją jest zamówienie tablic zjazdowych przez internet z dostawą do domu. Reputacyjne sklepy gwarantują szybką realizację zamówień już w 24 godziny. Komplet niemieckich tablic wraz z akcesoriami montażowymi kosztuje zwykle ok. 100-150 zł.

Artykuł szczegółowo wyjaśnia, czym są tablice zjazdowe, jakie niosą za sobą wymogi formalne oraz gdzie i w jaki sposób można je zamówić z dostawą do domu. Zawiera również praktyczne porady dotyczące montażu i przepisów związanych z użytkowaniem tablic tymczasowych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.62 Liczba głosów: 8

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
 2. Poznajemy bliżej producenta slotów Gamzix
 3. Co musisz wiedzieć o czterokołowcach? Przewodnik
 4. Crossover do 30 tys - najlepsze modele i na co zwrócić uwagę
 5. Najlepszy prostownik – Ranking i porady zakupowe
Autor Elżbieta Bryk
Elżbieta Bryk

Jako kobieta-kierowca prowadzę bloga dla pań za kółkiem. Dzielę się doświadczeniami, poradami, ciekawostkami motoryzacyjnymi z perspektywy kobiety. Omawiam zagadnienia związane z bezpieczeństwem, wychowywaniem dzieci w ruchu drogowym, wizerunkiem kobiety za kółkiem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły