Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Dlaczego trzeba zatrzymywać się przed strzałką warunkową?

warunkowa strzałka

Część kierowców nadal w niewłaściwy sposób korzysta z warunkowej strzałki do skręcania. Przepisy są w tej kwestii bardzo jasne i precyzyjne, dlatego warto je znać, by zadbać o bezpieczeństwo oraz… własne finanse. Strzałka warunkowa koloru zielonego na sygnalizatorze S-2 zapala się jednocześnie ze światłem koloru czerwonego. Oznacza to, że ruch na skrzyżowaniu otwarty jest dla kierunku poprzecznego. Kierujący, widząc strzałkę warunkową, może wjechać na skrzyżowanie tylko po uprzednim całkowitym zatrzymaniu się przed sygnalizatorem.

Zatrzymanie jest obowiązkowe i powinno nastąpić za każdym razem, nawet jeśli kierowca zatrzymał się wcześniej, oczekując w kolejce na przejazd przez skrzyżowanie. Pojazd może przejechać przez skrzyżowanie na zielonej strzałce, ustępując pierwszeństwa wszystkim uczestnikom, gdyż to dla nich wyświetlane jest światło zielone.

Niewłaściwe przyzwyczajenia i nawyki kierowców, prowadzące do pomijania obowiązku zatrzymania się na „strzałce”, mogą zwiększyć ryzyko kolizji. Kierowca powinien zawczasu zaplanować zatrzymanie, by nie zaskoczyć kierującego jadącego za nim. W tym celu należy wykonać płynne i delikatne hamowanie rozpoczynające się odpowiednio wcześniej. Gwałtowne hamowanie i nagłe zatrzymanie może przyczynić się do najechania na tył naszego pojazdu przez kierowcę będącego bezpośrednio za nami.

Niezatrzymanie na strzałce warunkowej naraża kierowcę na mandat w wysokości 100 zł oraz 1 pkt karny. Jeśli kierowca wjedzie za sygnalizator, kiedy strzałka przestanie być wyświetlana, grozi mu od 300 do 500 zł mandatu oraz 6 pkt. karnych. Warto więc dopasować prędkość przejazdu przez „strzałkę warunkową”, by zmaksymalizować bezpieczeństwo przejazdu.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.