jakjezdzisz.pl
Porady

Akumulator samochodowy – jak o niego dbać?

Alicja Kowalski9 października 2024
Akumulator samochodowy – jak o niego dbać?

Akumulator samochodowy to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych elementów eksploatacyjnych w każdym pojeździe. Odpowiada za dostarczanie energii niezbędnej do rozruchu samochodu i zasila kluczowe systemy elektryczne. Dbanie o jego stan jest kluczowe, gdyż jazda z niesprawną baterią jest w najlepszym wypadku uciążliwa, w najgorszym może być po prostu niemożliwa – gdy samochód nie odpali. Co zatem robić i jak zadbać o akumulator, by sprawnie działał i posłużył możliwie najdłużej?

Regularne doładowywanie akumulatora

Rzecz, o której zapomina wielu kierowców, to konieczność regularnego sprawdzania stanu akumulatora i jego ewentualnego doładowania. Jest to tym bardziej konieczne, jeśli na co dzień robimy krótkie, kilkuminutowe trasy pojazdem – akumulator samochodowy zużywa wtedy sporo energii na rozruch, nie ma jednak dość czasu na doładowanie się podczas krótkiej jazdy. Wtedy dobrym pomysłem jest podłączenie akumulatora do dobrej jakości prostownika i doładowanie go. Jak często trzeba to czynić? Wszystko zależy od tego, jak często auto pokonuje krótkie dystanse, od sposobu eksploatacji samochodu i od wieku akumulatora – jest to więc kwestia mocno indywidualna.

Ochrona przed skrajnymi temperaturami

W powszechnej świadomości utarło się, że akumulator do samochodu nie lubi wyłącznie niskich temperatur – każdy zna historię kogoś (lub przerabiał ją na własnej skórze), komu przy siarczystym mrozie nie odpaliło auto. I choć skrajnie niskie temperatury są problematyczne, równie niekorzystne dla akumulatora samochodowego są także upały. Jeśli samochód stoi kilka dni na intensywnym słońcu, może to doprowadzić do szybkiego rozładowania baterii.

Warto więc odpowiednio ochronić auto przed niekorzystnymi temperaturami. Zimą, jeśli to tylko możliwe, garażować samochód, by choć trochę zniwelować wpływ mrozów, latem z kolei trzymać go w zacienionym miejscu. Jeśli samochód przez dłuższy czas nie będzie użytkowany, można doładować baterię prostownikiem, bądź wyciągnąć ją na czas postoju.

Unikanie głębokiego rozładowania

Głębokie rozładowanie akumulatora następuje wtedy, gdy poziom jego naładowania spadnie poniżej bezpiecznej wartości. Może się to stać wtedy, gdy auto przed długi czas było nieużytkowane lub gdy któreś urządzenie elektryczne (np. pozostawione przypadkiem światło) pobierało energię w czasie postoju. Głębokie rozładownie może doprowadzić do zmniejszenia jego pojemności czy nawet uszkodzenia – przez co będzie wtedy konieczność nabycia nowego akumulatora. Warto więc unikać tego typu sytuacji i nie dopuścić, by poziom naładowania zbytnio spadł.

Czystość i stan zacisków i klem

W przypadku akumulatora warto także zadbać o czystość i stan zacisków oraz klem. Nie muszą one wpływać bezpośrednio na stan baterii, ale np. zalegająca rdza i inne nieczystości mogą utrudniać rozruch, co przekłada się na mniej przyjemną jazdę. Warto od czasu do czasu rozpiąć akumulator i przeczyścić wszystkie elementy, by zapewnić odpowiednie styki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Mercedes-Benz CL 63 AMG – luksus, osiągi i technologia w jednym
  2. Mercedes E Klasa Kombi - czy to najlepszy wybór dla Ciebie? Przeczytaj!
  3. Znaki dla niepełnosprawnych: Kompletny opis symboli i uprawnień
  4. Gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy i jak uniknąć problemów z duplikatem
  5. Mycie silnika - praktyczny poradnik domowym sposobem
Autor Alicja Kowalski
Alicja Kowalski

Jako instruktorka nauki jazdy dzielę się 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu kursantów. Omawiam przepisy ruchu drogowego i techniki prowadzenia pojazdów. Wyjaśniam zagadnienia związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania autami, motorami i ciężarówkami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego?
PoradyKiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego?

W życiu kierowcy bywają sytuacje, w których standardowa wiedza motoryzacyjna czy podstawowe wsparcie serwisowe nie wystarczają. Gdy pojawia się potrzeba rzetelnej, niezależnej oceny stanu technicznego pojazdu, jego wartości rynkowej lub zakresu szkód powstałych w wyniku kolizji, warto sięgnąć po pomoc specjalisty.

Jak dobrać odpowiednią zabudowę do Twojego samochodu dostawczego?
PoradyJak dobrać odpowiednią zabudowę do Twojego samochodu dostawczego?

Samochód dostawczy to znacznie więcej niż tylko środek transportu – to narzędzie pracy, którego funkcjonalność bezpośrednio wpływa na efektywność prowadzonej działalności. Wybór właściwej zabudowy jest kluczowym elementem, który może znacząco zwiększyć wydajność i dostosować pojazd do specyficznych wymagań branżowych.

5 trików na szybkie sprzątanie auta przed podróżą
Porady5 trików na szybkie sprzątanie auta przed podróżą

Wybierasz się w podróż, planujesz załadować auto po brzegi albo zabierasz ze sobą ekipę i właśnie przypominasz sobie, że samochód jest nieposprzątany? Bez paniki – sprawdź nasze wskazówki, jak ekspresowo, krok po kroku, ogarnąć auto przed podróżą!