Akumulator samochodowy to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych elementów eksploatacyjnych w każdym pojeździe. Odpowiada za dostarczanie energii niezbędnej do rozruchu samochodu i zasila kluczowe systemy elektryczne. Dbanie o jego stan jest kluczowe, gdyż jazda z niesprawną baterią jest w najlepszym wypadku uciążliwa, w najgorszym może być po prostu niemożliwa – gdy samochód nie odpali. Co zatem robić i jak zadbać o akumulator, by sprawnie działał i posłużył możliwie najdłużej?
Regularne doładowywanie akumulatora
Rzecz, o której zapomina wielu kierowców, to konieczność regularnego sprawdzania stanu akumulatora i jego ewentualnego doładowania. Jest to tym bardziej konieczne, jeśli na co dzień robimy krótkie, kilkuminutowe trasy pojazdem – akumulator samochodowy zużywa wtedy sporo energii na rozruch, nie ma jednak dość czasu na doładowanie się podczas krótkiej jazdy. Wtedy dobrym pomysłem jest podłączenie akumulatora do dobrej jakości prostownika i doładowanie go. Jak często trzeba to czynić? Wszystko zależy od tego, jak często auto pokonuje krótkie dystanse, od sposobu eksploatacji samochodu i od wieku akumulatora – jest to więc kwestia mocno indywidualna.
Ochrona przed skrajnymi temperaturami
W powszechnej świadomości utarło się, że akumulator do samochodu nie lubi wyłącznie niskich temperatur – każdy zna historię kogoś (lub przerabiał ją na własnej skórze), komu przy siarczystym mrozie nie odpaliło auto. I choć skrajnie niskie temperatury są problematyczne, równie niekorzystne dla akumulatora samochodowego są także upały. Jeśli samochód stoi kilka dni na intensywnym słońcu, może to doprowadzić do szybkiego rozładowania baterii.
Warto więc odpowiednio ochronić auto przed niekorzystnymi temperaturami. Zimą, jeśli to tylko możliwe, garażować samochód, by choć trochę zniwelować wpływ mrozów, latem z kolei trzymać go w zacienionym miejscu. Jeśli samochód przez dłuższy czas nie będzie użytkowany, można doładować baterię prostownikiem, bądź wyciągnąć ją na czas postoju.
Unikanie głębokiego rozładowania
Głębokie rozładowanie akumulatora następuje wtedy, gdy poziom jego naładowania spadnie poniżej bezpiecznej wartości. Może się to stać wtedy, gdy auto przed długi czas było nieużytkowane lub gdy któreś urządzenie elektryczne (np. pozostawione przypadkiem światło) pobierało energię w czasie postoju. Głębokie rozładownie może doprowadzić do zmniejszenia jego pojemności czy nawet uszkodzenia – przez co będzie wtedy konieczność nabycia nowego akumulatora. Warto więc unikać tego typu sytuacji i nie dopuścić, by poziom naładowania zbytnio spadł.
Czystość i stan zacisków i klem
W przypadku akumulatora warto także zadbać o czystość i stan zacisków oraz klem. Nie muszą one wpływać bezpośrednio na stan baterii, ale np. zalegająca rdza i inne nieczystości mogą utrudniać rozruch, co przekłada się na mniej przyjemną jazdę. Warto od czasu do czasu rozpiąć akumulator i przeczyścić wszystkie elementy, by zapewnić odpowiednie styki.