Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Zasada ograniczonego zaufania w praktyce

Zasada ograniczonego zaufania

Zasada ograniczonego zaufania jest jedną z podstawowych zasad kodeksu drogowego. Zgodnie z nią każdy uczestnik drogi ma prawo oczekiwać od innego uczestnika, przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja wskazująca na możliwość innego zachowania niż oczekiwane. Uczestnik ruchu na podstawie doświadczenia i ostrożności, powinien identyfikować sygnały z otoczenia mogące mieć zalążek niebezpiecznego zachowania. Zmniejszenie zaufania do innego kierującego powinno zwiększyć czujność oraz obniżyć prędkość jazdy kierowcy.

Na jakie miejsca szczególnie zwrócić uwagę:

- okolice szkół i przedszkoli,

- w rejonach dworców gdzie pospiesznie poruszają się piesi,

- na przejściach dla pieszych gdzie uczestnicy przemieszczają się korzystając jednocześnie ze smartfona,

- w osiedlach na wąskich ulicach gdzie pojazdy są gęsto zaparkowane.

W jakich sytuacjach tracimy zaufanie:

- uczestnik rozmawiający przez telefon komórkowy

- rowerzysta z słuchawkami na uszach

- samochód jadący bez właściwego oświetlenia

- uczestnik łamiący przepisy, nie stosujący się do znaków i sygnałów drogowych

- kierowca prowadzący pojazd w sposób agresywny

- kierujący poruszający się nietypowym torem jazdy, mający problemy z utrzymaniem na pasie ruchu.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.