Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Skręcasz na skrzyżowaniu – czy pamiętasz o przejściu dla pieszych?

skrzyżowanie

Zmiana kierunku jazdy w ruchu drogowym może być potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Wszędzie tam, gdzie przecina się kierunek ruchu pojazdów, rowerzystów i pieszych, istnieje szczególne ryzyko potrącenia. Przypominamy o kilku podstawowych zasadach za kółkiem, by poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych.

Zasadą numer 1 jest szerokokątna obserwacja skrzyżowań, okolic przejść dla pieszych oraz dróg rowerowych. Nawet kilkanaście sekund przed wykonaniem skrętu zwróć uwagę na ruch innych uczestników, oceniaj i przewiduj potencjalną kolizyjność przejazdu. Spójrz na chodniki biegnące do przejścia dla pieszych i drogi rowerowe przecinające skrzyżowania.

W sytuacji, kiedy widoczność obszarów przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych na skrzyżowaniach jest ograniczona, zmniejsz prędkość do umożliwiającej awaryjne zatrzymanie. Im mniej widzisz, tym wolniej wykonuj manewr zmiany kierunku jazdy. Widoczność w mieście może być ograniczona przez wiele czynników, tj. gęsta zabudowa, wzmożone natężenie ruchu czy samochody zaparkowane wzdłuż jezdni.

Dla większości kierujących skręt w prawo jest łatwiejszy od wykonania lewoskrętu, dlatego czujność na zagrożenie może być obniżona. Kierowca samochodu z kierownicą po lewej stronie, wykonując skręt w prawo, ma mniejszą widoczność prawej części skrzyżowania. Trudności pojawiają się także z dostrzeżeniem uczestników poruszających się w tym samym kierunku. Należy zwrócić szczególną uwagę na hulajnogi, rowery i pieszych z prawej strony.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.