Gadżety

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców z antyrefleksem

Autor Elżbieta Bryk
Elżbieta Bryk03.01.20245 min.
Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców z antyrefleksem

Okulary do samochodu przeciwsłoneczne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego kierowcy. Chronią nasze oczy przed oślepieniem promieniami słonecznymi, a także zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto wybierać okulary z soczewkami o właściwościach antyrefleksyjnych, które eliminują lub znacząco redukują irytujące odblaski światła.

Kluczowe wnioski:
 • Okulary przeciwsłoneczne to podstawa bezpieczeństwa każdego kierowcy.
 • Soczewki z powłoką antyrefleksyjną skutecznie redukują odblaski światła.
 • Warto wybrać okulary z filtrem UV, chroniącym oczy przed promieniowaniem.
 • Okulary fotochromatyczne automatycznie dostosowują barwę do natężenia światła.
 • Polaryzacja soczewek poprawia kontrast i ostrość widzenia.

Soczewki fotochromatyczne: automatycznie dostosowują barwę

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców z soczewkami fotochromatycznymi automatycznie dostosowują barwę do aktualnych warunków oświetlenia. W pełnym słońcu soczewki ciemnieją, natomiast gdy jest pochmurno lub wjeżdżamy do tunelu - rozjaśniają się. Daje to komfort jazdy bez konieczności zdejmowania i zakładania okularów.

Soczewki fotochromatyczne zawierają specjalne związki chemiczne, które pod wpływem promieni UV reagują zmianą barwy. Im więcej światła UV pada na soczewkę, tym bardziej się ściemnia. Gdy natężenie UV spada, soczewka stopniowo wraca do jaśniejszej barwy.

Okulary z soczewkami fotochromatycznymi idealnie sprawdzą się u kierowców, którzy dużo podróżują w różnych warunkach oświetlenia. Zapewniają stałą, optymalną przejrzystość niezależnie od zmiennego otoczenia i pogody. Chronią oczy przed olśnieniem i eliminują potrzebę noszenia kilku par okularów.

Jak działają soczewki fotochromatyczne?

Soczewki fotochromatyczne zawdzięczają swoje działanie obecności mikrokryształków srebra halogenków. Gdy na kryształki pada promieniowanie UV, ich struktura ulega zmianie, powodując ciemnienie soczewki. Jest to proces całkowicie odwracalny i po ustaniu ekspozycji na UV kryształki wracają do pierwotnego stanu.

Czynnikiem aktywującym zmianę barwy jest światło słoneczne, które zawiera promieniowanie ultrafioletowe. Im większe natężenie UV, tym soczewka ciemnieje szybciej i silniej, maksymalnie osiągając około 80-90% przyciemnienia.

Antyrefleksyjne okulary dla kierowców - mniej odblasków

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców powinny mieć powłokę antyrefleksyjną, która skutecznie zmniejsza irytujące odbicia i odblaski światła w soczewkach. Umożliwia to dobrą widoczność nawet w bardzo jasnym otoczeniu bez rozpraszających refleksów.

Soczewki pokryte powłoką antyrefleksyjną działają dzięki zjawisku interferencji fal światła. Nanostruktury na powierzchni szkła powodują nakładanie się fal odbitych i rozproszonych, w rezultacie czego część z nich się wzmacnia, a część - wygasza.

Efektem jest bardzo wyraźne obniżenie odblasków. Powłoka antyrefleksyjna jest bezbarwna i niewidoczna gołym okiem. Nie zmienia też w żaden sposób parametrów optycznych soczewek - po prostu absorbuje i eliminuje niepotrzebne refleksy generowane przez szkła.

Antyrefleksy to absolutna podstawa w okularach każdego kierowcy. Większy komfort jazdy i bezpieczeństwo bez irytujących refleksów w soczewkach.

Czytaj więcej: Naklejki paski na samochód - Pasy na auto dla stylowego wyglądu Twojego pojazdu

Okulary z grawerowaną powłoką redukują odblaski

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców można spotkać również w wersji ze szkłami pokrytymi specjalną, grawerowaną powłoką. Podobnie jak antyrefleksy, skutecznie tłumi ona odblaski generowane przez soczewki.

Powłoka grawerowana to rodzaj tekstury naniesionej na szkła w procesie trawienia kwasem. Tworzy ona siatkę mikronierówności rozpraszających i absorbujących światło, co eliminuje efekt lustra w soczewkach.

Taka faktura szkieł działa trochę jak matowa tapeta w pokoju - rozprasza i tłumi odbicia zamiast odbijać je jak gładka szyba. Jest to tańsza, choć mniej wydajna alternatywa dla droższych powłok antyrefleksyjnych.

Powłoka antyrefleksyjna Powłoka grawerowana
Skuteczność redukcji odblasków: bardzo wysoka Skuteczność redukcji odblasków: średnia
Cena: wyższa Cena: niższa

Inne cechy dobrych okularów kierowcy

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców z antyrefleksem

Oprócz opisanych wcześniej właściwości, okulary przeciwsłoneczne dedykowane kierowcom powinny cechować:

 • Wysoki współczynnik ochrony przed promieniowaniem UV - minimum UV 400.
 • Polaryzacja soczewek poprawiająca kontrast i ostrość obrazu.
 • Soczewki o krzywiźnie dostosowanej do kąta widzenia kierowcy.
 • Minimalne zniekształcenia i aberracje optyczne.
 • Wysoka wytrzymałość mechaniczna oprawek i zawiasów.

Dobierając okulary, warto zwracać uwagę nie tylko na modny wygląd, ale przede wszystkim praktyczne właściwości soczewek i oprawek. Tylko wysokiej jakości okulary zapewnią komfort i bezpieczeństwo za kierownicą.

Podsumowanie

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla kierowców, kluczowe znaczenie mają właściwości optyczne soczewek. Powinny skutecznie chronić oczy przed oślepieniem, zapewniając jednocześnie ostrość i klarowność obrazu. Soczewki z antyrefleksem istotnie zwiększają komfort jazdy.

Okulary dla kierowców z antyrefleksem radykalnie redukują męczące odblaski i refleksy świetlne w soczewkach. Pozwalają zachować dobrą percepcję nawet w warunkach intensywnego oświetlenia - przydaje się to zwłaszcza w trakcie długich podróży.

Równie przydatną funkcją są soczewki fotochromatyczne samoczynnie dopasowujące poziom przyciemnienia do aktualnych warunków oświetleniowych. Takie okulary sprawdzą się doskonale u kierowców pokonujących zmienne trasy.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia wygody i ergonomii noszenia. Wysokiej jakości oprawki powinny być lekkie, wytrzymałe i dobrze przylegać do twarzy, nie uciskając przy tym głowy nawet podczas wielogodzinnej jazdy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Jazdzie na Suwak - Kiedy, Jak i Dlaczego Jest Obowiązkowa
 2. Włoskie marki premium z USA. Najciekawsze modele z aukcji Copart i IAAI
 3. Jak bezpiecznie cofać na drodze? Przepisy i wskazówki
 4. CT rejestracja samochodu - jakie są wymagania i jak to zrobić?
 5. Porysowany zderzak plastikowy - Jak naprawić plastikowy zderzak?
Autor Elżbieta Bryk
Elżbieta Bryk

Jako kobieta-kierowca prowadzę bloga dla pań za kółkiem. Dzielę się doświadczeniami, poradami, ciekawostkami motoryzacyjnymi z perspektywy kobiety. Omawiam zagadnienia związane z bezpieczeństwem, wychowywaniem dzieci w ruchu drogowym, wizerunkiem kobiety za kółkiem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły