Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Nadmierna prędkość – dlaczego jest niebezpieczna?

nadmierna prędkość

Jeżdżąc po Polsce i obserwując średnie tempo pojazdów (szczególnie w obszarze zabudowanym), można odnieść wrażenie, że istnieje społeczne przyzwolenie na przekraczanie dozwolonych prawem prędkości. Co gorsza, wielu kierowców znajdzie dziesiątki argumentów podważających w ich ocenie zasadność ograniczeń prędkości w konkretnych sytuacjach. Stan ten wynika najczęściej z braku świadomości ryzyka drogowego oraz wiedzy o tym, jak bezpiecznie jeździć przy dużych prędkościach. Przypominamy, czym jest droga hamowania, droga zatrzymania i jaki wpływ mają na nie warunki atmosferyczne czy reakcja kierowcy.

Droga hamowania to dystans potrzebny do całkowitego wytracenia prędkości pojazdu. Liczony jest od momentu naciśnięcia hamulca aż do całkowitego zatrzymania samochodu. Na długość całkowitej drogi zatrzymania pojazdu wpływa wiele czynników, np. przyczepność do podłoża (warunki atmosferyczne), jakość opon, stan techniczny i waga pojazdu, prędkość, czas reakcji kierowcy, technika hamowania, jakość nawierzchni drogi, a nawet siła nacisku na pedał hamulca.

Wniosek: Niekorzystne warunki pogodowe znacząco wydłużają drogę hamowania!

Wniosek: Właściwa obserwacja drogi, połączona z koncentracją, dobrym samopoczuciem za kółkiem i przewidywaniem zagrożeń, pomaga w dużym stopniu uniknąć wypadku.

Wniosek: Podwojenie prędkości jazdy wydłuża czterokrotnie drogę hamowania!

Wniosek: Zmniejszenie prędkości o kilka kilometrów na godzinę może decydować o życiu pieszego lub rowerzysty.

Czy wciąż uważasz, że można jeździć nieco szybciej niż obowiązujące ograniczenia?

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.