Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Kiedy stawiany jest znak STOP?

Kiedy stawiany jest znak stop

Znak STOP zobowiązuje kierującego do zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu które chce pokonać, a także zobowiązuje do ustąpienia pierwszeństwa. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym ciągłą linią poprzeczną.

STOP

Jeśli linia nie została namalowana kierujący ma obowiązek zatrzymania w miejscu gdzie nie utrudnia ruchu, a zarazem ma dobrą widoczność. Widoczność na skrzyżowaniu jest mierzona poprzez obliczanie tzw. trójkąta widoczności, jeśli nie spełnia on minimalnych wymagań ustala się znak STOP. Zarządca drogi nie ustawia tego znaku w celu spowolnienia ruchu. Istota STOP’u polega na wskazaniu miejsca w którym należy zatrzymać pojazd, by mieć dostateczne warunki do właściwej oceny sytuacji i bezpiecznego pokonania skrzyżowania.

Znak stop

Znak STOP można spotkać także na przejazdach kolejowych, gdyż są to miejsca szczególnie niebezpieczne dla kierujących pojazdami. Istnieją przejazdy strzeżone i niestrzeżone. Te pierwsze posiadają zapory lub pół zapory, które regulują ruchem na przejeździe kolejowym. Niestrzeżone przejazdy kolejowe są oznaczone znakiem STOP oraz „Krzyżem św. Andrzeja”. Przejazdy kolejowe to niebezpieczne miejsca, na których niewłaściwa decyzja dotycząca przejazdu może kosztować życie ludzkie. Zderzenie samochodu osobowego z pociągiem najczęściej kończy się tragicznie z uwagi na ogromną wagę pojazdu szynowego. „Krzyż św. Andrzeja” informuje o tym czy przejazd jest jednotorowy czy wielotorowy. Ustawiony ze znakiem STOP na przejeździe informuje o miejscu w którym należy bezwzględnie zatrzymać pojazd i upewnić się o możliwości kontynuowania jazdy. Widząc znak STOP masz obowiązek całkowitego zatrzymania pojazdu i ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającym.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.