Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Jazda nocą – jak dobrać taktykę jazdy?

Jak jeździć nocą?

Podstawowym elementem bezpiecznej jazdy po zmroku jest właściwa obserwacja drogi i jej otoczenia. Zadanie to utrudnia przystosowanie oka do widzenia w ciemności oraz ograniczony zasięg świecenia reflektorów pojazdu. Oko ludzkie potrzebuje od kilkudziesięciu minut do nawet dwóch godzin, by przestawić się do widzenia w całkowitej ciemności. Czas ten jest indywidualną cechą i w dużej mierze zależy od wieku kierowcy. Światła w naszych pojazdach są ustawione asymetrycznie, co oznacza, że zasięg oświetlenia przestrzeni z prawej strony będzie nieco dłuższy niż z lewej. Strumień światła z lewej strony ustawiony jest nieco niżej, by nie oślepiać nadmiernie jadących z przeciwnego kierunku. Z uwagi na zasięg świecenia reflektorów, kierowca powinien nieco bardziej skupić swój wzrok na prawej stronie pasa ruchu.

jak jeździć nocą

Kolejną kwestią jest brak używania świateł drogowych, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Przepisy mówią, że nocą, na nieoświetlonych drogach, kierujący może używać świateł drogowych (potocznie zwanych długimi). Warunkiem jest nieoślepianie innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. Chwilowe zwiększanie zasięgu świecenia jest kluczowe dla bezpieczeństwa – szczególnie jadąc poza terenem zabudowanym, gdzie dopuszczalne prędkości są wyższe. Światła drogowe umożliwiają wcześniejsze dostrzeganie zagrożenia, np. zwierzyny leśnej, nieoświetlonego pieszego czy rowerzysty. By zmaksymalizować bezpieczeństwo za kółkiem, kierujący powinien jak najczęściej używać świateł drogowych w nocy.

            Jest grupa kierowców uskarżająca się na oślepianie podczas jazdy nocnej. Zjawisko fachowo nazywane jest „olśnieniem” i dochodzi do niego podczas wymijania z pojazdem jadącym z naprzeciwka. Olśnienie powoduje mocne ograniczenie widoczności trwające zwykle krótką chwilę. Nasze oczy w naturalny sposób podążają za światłem i mają tendencję do skupiania uwagi na reflektorach wymijanych samochodów. Takie zachowanie nie jest pożądane za kółkiem i nie pomaga w widzeniu nocnym. Kierowca powinien kierować swój wzrok nieco bliżej prawej strony pasa którym się porusza i jednocześnie nie podążać wzrokiem za oślepiającym światłem. Taka taktyka jazdy nieco ograniczy zjawisko olśnienia.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.