Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Jazda nocą – co warto wiedzieć o światłach i widoczności?

jazda nocą

Światła mijania, popularnie nazywane przez kierowców „krótkimi”, podczas nocnej jazdy oświetlają przestrzeń przed pojazdem na około 40-60 m. Oznacza to, że jazda powyżej pewnej prędkości granicznej po zmroku na światłach mijania może być niebezpieczna ze względu na drogę hamowania pojazdu. Jest to sytuacja, kiedy droga zatrzymania przekracza obszar nocnego widzenia kierowcy, oświetlony „krótkimi’ światłami. Z pomocą przychodzą wówczas światła drogowe, nazywane potocznie „długimi”. Światła te oświetlają przestrzeń przed pojazdem na długości co najmniej 100 m. Należy jednak pamiętać, by nie oślepiać nimi innych uczestników ruchu nadjeżdżających z naprzeciwka.

Nowością są adaptacyjne światła ledowe lub laserowe, które mają możliwość oświetlania strumieniem światła dalekich odległości, jednocześnie nie oślepiając innych pojazdów. Takie reflektory korzystają z przesłon ograniczających doświetlanie obszarów, w których poruszają się inne pojazdy, jednocześnie oświetlając mocniej pozostałe przestrzenie.

 światła samochodowe

Kierując nocą, należy dobrać taką prędkość jazdy, by móc zatrzymać pojazd na odcinku, który oświetlają światła prowadzonego samochodu. Klasycznym przykładem niebezpiecznej sytuacji jest zwierzyna leśna pojawiająca się na nieoświetlonej drodze. W teorii każdy km/h wolniej skraca drogę zatrzymania, więc szanse kierowcy na bezkolizyjną jazdę rosną. Utrudnieniem podczas nocnych podróży jest zmęczenie obniżające refleks, przez co czas reakcji na zagrożenie jest wydłużony. Utrudnienie widzenia nocą może być spowodowane olśnieniem (oślepieniem) przez pojazdy jadące z naprzeciwka, dlatego należy utrzymywać skupienie wzroku na własnym pasie ruchu, by nie patrzeć w reflektory innych samochodów.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.