Jak jeździsz
Zobacz
poprzednie kampanie
Jak jeździć lepiej?

Jak jeździć po drodze jednokierunkowej?

droga jednokierunkowa

Wjeżdżając na drogę jednokierunkową kierowca jest poinformowany znakiem, że ruch odbywa się tylko i wyłącznie w jedną stronę. Stąd też logicznym jest, że zawracanie na tego typu drodze jest zabronione. Dodatkowo na końcu tej drogi powinien być ustawiony znak zakaz wjazdu, by inni uczestnicy ruchu nie wjeżdżali w tą drogę „pod prąd”.

Przepisy drogowe jasno określają sposób ustawienia samochodu w sytuacji zamiaru zmiany kierunku jazdy. Kierowca chcąc skręcić w prawo powinien ustawić pojazd bliżej prawej krawędzi jezdni. Jeśli skręca w lewo powinien ustawić się do jej lewej części. Ustawienie pojazdu do lewej krawędzi wynika z założenia, że żaden inny pojazd nie powinien nadjeżdżać z przeciwnego kierunku. Zgodnie z założeniem kodeksu drogowego nie zostawiamy miejsca po lewej stronie pojazdu kiedy skręcamy w lewo na jednokierunkowej. Wykonywanie lewoskrętu ze środka jezdni na drodze jednokierunkowej, wynika najczęściej z niedostatecznej koncentracji kierowcy i zapomnienia o jeździe taką właśnie drogą.

droga jednokierunkowa

            Zmiana kierunku jazdy może być nieco trudniejsza, kiedy kierowca zmienia kierunek jazdy na drodze jednokierunkowej o wielu pasach ruchu. Nierzadko na takiej drodze dopuszczalne jest skręcanie w lewo lub prawo z kilku pasów ruchu. W  takiej sytuacji pojazdy jadące sąsiednim pasem będą przemieszczać się w tym samym kierunku. Należy pamiętać o bezkolizyjnym torze jazdy zgodnie z zajętym uprzednio pasem ruchu. Dlatego zajmując przed skrzyżowaniem jeden z wybranych do skrętu pasów należy po skręcie zająć pas ruchu analogiczny i odpowiadający pozycji przed skrętem. Podczas samego manewru zmiany kierunku jazdy należy przemieszczać się po skrzyżowaniu zgodnie z wymalowanymi liniami prowadzącymi. Jeśli nie są wymalowane to warto kontrolować swój tor jazdy względem uczestników jadących obok w tym samym kierunku.

O projekcie „Jak Jeździsz”


Akcję Jak Jeździsz, promującą odpowiedzialne i kulturalne zachowanie na drodze, Santander Bank Polska realizuje już od 2015 r. Projekt obejmuje przede wszystkim komunikację w mediach społecznościowych, ale także organizację wydarzeń w przestrzeni miejskiej angażujących lokalne społeczności do udziału w akcji. Za pośrednictwem fanpage'a Jak Jeździsz, który obserwuje ponad 130 tys. osób i przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na ciekawe, merytoryczne przekazy związane z użytkowaniem samochodu i bezpieczną jazdą oraz aktualne informacje drogowe. Przekazywane są porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci i techniki jazdy.
Kuba Giermaziak
Projekt Jak Jeździsz Santander Bank Polska zdobył główną nagrodę w konkursie European Excellence Awards 2018, wyróżniającym wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji i public relations.